Reklama

SLOVÁCI, POZOR Mäsožravá baktéria útočí na turistov: Bolestivá smrť prichádza do 72 hodín!

Následky sú fatálne a často končia smrťou.

Zdroj: youtube

Reklama

V dovolenkových rajoch na turistov striehnu za poslednú dobu život ohrozujúce nástrahy - od komárov nakazených maláriou, extrémnych výkyvov počasia až po žraloky pri pobrežiach. Aby to nebolo málo, do zbierky sa pridala aj nebezpečná mäsožravá baktéria, ktorá bez podania liečby zabíja už do 72 hodín.

O nebezpečnej baktérii Vibrio vulnificus informoval pred dvoma týždňami denník blesk, keď sa touto pliagou v mori nakazil český turista (63) v Bulharsku, ktorému život zachránil pohotový prístup lekára a okamžité nasadenie antibiotík.

Zdroj: youtube

Následky sú fatálne. Končia smrťou aj amputáciou.

Len o niekoľko dní neskôr prišla z Floridy správa o ďalšom prípade nakazenia mäsožravou baktériou, tentokrát išlo o muža - onkologického pacienta, ktorému však lekári pre nesprávnu diagnózu nedokázali pomôcť.

Podľa docenta Ostravskej univerzity Rastislava Maďara, ktorý prehovoril pre denník Blesk, sa baktériou Vibrio vulnificus môžete nakaziť nielen počas kúpania sa v mori, ale aj konzumáciou nesprávne pripravenej pochúťky z morských rýb.

Čo je vlastne baktéria Vibrio vulnificus a čo spôsobuje

Mäsožravá baktéria dokáže v ľudskom organizme spôsobiť sepsu, teda otravu krvi. Po nakazení sa objavia príznaky ako bolesť v infikovanej oblasti a vysoké horúčky. Otrava krvi je zväčša sprevádzaná infekciou kože a postupným odumieraním tkaniva. Podľa odborníka viac ako polovica prípadov umiera do 72 hodín od hospitalizácie.

Zdroj: youtube

Vibrio vulnificus.

Najčastejšími príčinami nákazy sú otvorené rany na tele, ktoré vystavíme teplejšej morskej vode alebo formou črevnej nákazy pri konzumácii nedostatočne tepelne upravených morských rýb pochádzajúcich z kontaminovaných vôd. "Baktéria prekvapivo častejšie ohrozuje život mužskej populácie. Podľa niektorých štúdií sa zdá, že by určitú ochranu mohol poskytnúť ženský hormón estrogén," uviedol pre Blesk docent Rastislav Maďar.

Zdroj: youtube

Nakazítesa aj konzumáciou surových rýba morských plodov.

"Baktéria Vibrio vulnificus sa vyskytuje v teplejšej morskej vode, v ústiach riek a vo vodách, kde sa morská voda mieša so sladkou. Proti danej baktérii účinkujú antibiotiká, musia sa však nasadiť včas, niekedy v kombinácii s chirurgickým zákrokom. Aj napriek tomu môže zanechať trvalé následky alebo skončiť smrťou," dodal.