Ruskí oligarchovia už hľadajú náhradu za Putina? Sankcie mu zavarili! Aha, kto ho môže nahradiť
13. 3. 2022, 9:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 7:04)
Prezident Putin vládne Rusku už viac ako dve desaťročia a podľa ústavy môže zostať vo funkcii až do roku 2036, keď bude mať 83 rokov. Až donedávna by len málokto vážne stavil na to, že bývalý dôstojník KGB nezostane pri moci doživotne. Invázia na Ukrajinu a tvrdé sankcie proti Rusku aj proti oligarchom však rozprúdili dohady o tom, že by Putina v prezidentskom kresle mohol predsa len nahradiť niekto iný.
Zdroj: ČT24
Zdroj: Getty Images
Zdroj: TASR
Galéria k článku

Zdroj: twitter
Historik a spoluautor knihy Dejiny Ruska 20. storočia Alexej Kelin, ktorý bol zároveň v polovici 90. rokov predsedom Rady vlády pre národnostné menšiny, uviedol, že ruskí boháči možno už hľadajú náhradu za Vladimira Putina. Sankcie podľa Kelina podlomili lojalitu oligarchov. Dostať sa priamo na miesto prezidenta však nebude ľahké. Šancu má zrejme jedine niekto so skúsenosťami z KGB.
Zdroj: Alexei Nikolsky
Vladimir Putin
Neúspech pri dobýjaní Kyjeva sprevádzaný rastúcimi vojenskými stratami by mohol spôsobiť napätie v armáde, zatiaľ čo ekonomické ťažkosti vyvolané západnými sankciami by mohli oslabiť Putinovu popularitu medzi obyčajnými Rusmi. Hoci neexistujú žiadne náznaky výraznej trhliny v elite, objavili sa malé náznaky toho, že nie všetci úradníci sú spokojní s ľudskými a ekonomickými stratami. Tvrdé sankcie totiž dobehli okrem bežných Rusov aj oligarchov okolo prezidenta Putina, ktorým sú zabavované ich majetky v zahraničí. O luxusnú jachtu prišiel napríklad šéf ropného koncernu Rosnefť.
Zdroj: ČT24
V súvislosti so sankciami a možným hľadaním náhrady za Putina vystúpil v Českej televízii historik Alexej Kelin.
V súvislosti so sankciami a možným hľadaním náhrady za Putina vystúpil v Českej televízii historik Alexej Kelin, ktorý sa vo svojich vyjadreniach odvolal na Andreja Zubova, historika žijúceho priamo v Rusku. Podľa neho najbohatší Rusi, ktorí tvoria jedno percento obyvateľstva, zrejme prestávajú byť lojálni k Vladimirovi Putinovi. „Títo ľudia už teraz panikária pre sankcie, nie sú už tak celkom lojálni a hľadajú nového lídra, ktorý by nechal systém (v Rusku) taký, aký je, ale zaistil im pôvodné benefity,“ povedal Alexej Kelin. Dostať sa však k Putinovi, ktorý má zo svojho nahradenia a straty moci strach, však nebude vôbec jednoduché.
Anketa
Myslíte si, že je možné Putina vo funkcii prezidenta nahradiť?
Šancu na odstránenie Putina má podľa Kelina najskôr niekto, kto prešiel KGB. „Verím, že tento pancier dokáže prelomiť len človek so skúsenosťami z KGB, ktorý pozná Putinovo myslenie a je múdrejší ako on,“ prezradil historik. K výmene ruského vedenia by podľa jeho slov mohlo dokonca dôjsť už v priebehu niekoľkých týždňov.
Článok pokračuje na ďalšej strane

Zdroj: twitter
Neohrozený vládca
Putin v januári 2020 prepustil celý svoj kabinet a upravil ruskú ústavu tak, aby mohol zostať pri moci aj po funkčnom období po roku 2024 . Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa, v tom čase rýchlo odpovedal v oficiálnom vyhlásení, že Putin „má vynikajúce zdravie“ a neodstúpi z funkcie prezidenta Ruska. Už v tom čase sa však špekulovalo o tom, kto by mohol byť vhodným kandidátom na Putinovo miesto.
Zdroj: Alexei Nikolsky
Na archívnej snímke zo 14. apríla 2020 hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
V súčasnosti je veľmi málo jasné, kto by nahradil prezidenta Vladimira Putina, ak by to bolo potrebné. Existuje veľa kandidátov, ale nikto nezdieľa rovnakú popularitu alebo slávu ako autokratický vodca. Rusko bude pravdepodobne čeliť podobnej situácii ako po smrti Stalina, v ktorej nasledoval boj o moc o určenie budúceho vodcu Sovietskeho zväzu.
Článok pokračuje na ďalšej strane

Predseda vlády Michail Mišustin
Ešte v roku 2020 sa však predsa len objavili dvaja kandidáti, ktorí by mohli zastať funkciu prezidenta. Počas masívnej reorganizácie ruskej vlády v januári 2020 bol za predsedu vlády vymenovaný bývalý šéf ruskej daňovej služby Michail Mišustin (56). Bolo to prekvapenie v rámci ruskej vlády aj mimo nej. Mišustin nahradil vo funkcii Dmitrija Medvedeva, ale pred prevzatím úradu bol relatívne neznámym a nízkoprofilovým vládnym úradníkom.
Zdroj: Alexander Astafyev
Ruský premiér Michail Mišustin vedie rokovanie vládneho kabinetu v Moskve 1. marca 2022.
Zostáva nejasné, či je Mišustin dočasnou postavou, alebo, či jeho menovanie symbolizuje budúcu úlohu v postputinovskom Rusku. Mišustin je ruský politik a ekonóm. Od 16. januára 2020 predseda vlády Ruskej federácie. Od 21. decembra 2020 člen Štátnej rady Ruskej federácie. Vedúci Federálnej agentúry pre riadenie špeciálnych ekonomických zón. Práve to by z neho dnes robilo ideálneho kandidáta, ktorí by mohol nahradiť na poste prezidenta Vladimira Putina.
Článok pokračuje na ďalšej strane

Zdroj: twitter
Bývalý prezident Dmitrij Anatolievič Medvedev
Dmitrij Medvedev (56) by bol ešte pred pár rokmi pravdepodobným kandidátom ako nástupca Putina v úlohe budúceho ruského lídra. Pred časom sa však Medvedevovo politické a verejné postavenie po obvineniach z korupcie a sprenevery prepadlo. Medvedev bol kedysi Putinovou pravou rukou a tešil sa všeobecnej obľube ruskej verejnosti, no už tomu tak nie je.
Zdroj: Yekaterina Shtukina
Podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev počas stretnutia v Moskve 27. januára 2022.
Inflácia a klesajúce príjmy motivovali Putina, aby odstránil svojho dlhoročného spojenca a Medvedev bol degradovaný na podpredsedu Bezpečnostnej rady Ruska. Zatiaľ čo bývalý prezident Medvedev nemusí byť úplne mimo, jeho povesť a nedávne degradovanie mu pravdepodobne bránia nahradiť Putina. Aktuálne sa však podieľa na dôležitých rokovaniach ohľadom sankcií proti Rusku. Jeho verejné vystupovanie a bránenie záujmov krajiny ho môže znova posunúť na pozíciu ideálneho nástupcu Vladimíra Putina. Jeho výhodou je aj to, že už prezidentskú funkciu zastával a to od 7. mája 2008 do 7. mája 2012.
Prečítajte si tiež: