Reklama

Prvé FOTO pápeža Františka od hospitalizácie: Svätý Otec prehovoril o svojom boji s chorobou!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pápež označil svoju návštevu v Kanade za cestu pokánia
    Zdroj: YouTube/ ROME REPORTS in English
    Reklama

    Pápež František, ktorý je hospitalizovaný už viac ako mesiac, sa v nedeľu obrátil na veriacich osobným príhovorom k modlitbe Anjel Pána, ktorý Vatikán opäť zverejnil v písomnej podobe. Uznal v ňom vlastnú krehkosť a poďakoval sa za modlitby a starostlivosť, ktorú dostáva počas tohto "obdobia skúšky", informuje TASR podľa agentúry AFP a portálu Vatican News.

    Vatikán informoval, že zdravotný stav pápeža Františka je naďalej stabilný. Dnes ráno celebroval nedeľnú svätú omšu v kaplnke pri svojej izbe spolu s ďalšími kňazmi.

    Svätý Otec pokračuje v predpísanej liečbe, ktorá mu prospieva. Súčasťou jeho zotavovania je respiračná a pohybová terapia. Hoci dnes neprijal žiadne návštevy, deň strávil v pokoji – venoval sa modlitbe, odpočinku a čítaniu.

    Zdravotný stav neumožnil pápežovi viesť už piatu nedeľu po sebe tradičnú poludňajšiu modlitbu Anjel Pána. Vatikán však opäť v textovej podobe zverejnil jeho osobný príhovor k nej.

    "Chcem sa s vami podeliť o tieto myšlienky, zatiaľ čo sám prechádzam obdobím skúšky, a spájam sa s mnohými bratmi a sestrami, ktorí sú chorí: sú krehkí, tak ako aj ja v tejto chvíli," uviedol v ňom  František. "Naše telo je slabé, no ani tak nám nič nemôže zabrániť milovať, modliť sa, darovať sa, pomáhať si navzájom," pokračoval.

    Zdroj: Mosa'ab Elshamy

    Mníšky sa modlia večerný ruženec za zdravie pápeža Františka na Námestí sv. Petra vo Vatikáne

    Pomodlil sa tiež za mier v krajinách, ktoré sužuje vojna, pričom menoval Ukrajinu, Palestínu, Izrael, Libanon, Mjanmarsko, Sudán či v Konžskú demokratickú republiku.

    Pápež okrem toho kondoloval rodinám a blízkym obetí nedeľného požiaru v nočnom klube v meste Kočani v Severnom Macedónsku, ktorý si vyžiadal najmenej 59 obetí na životoch, prevažne mladých ľudí. Desiatkam zranených František tlmočil "duchovnú blízkosť", uviedol vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, ktorý adresoval v jeho mene sústrastný telegram biskupovi zo Skopje Kirovi Stojanovovi.

    Zdroj: Andrew Medichini

    Na snímke muž sa modlí za pápeža Františka pred rímskou Gemelliho nemocnicou

    Vatikán ešte v sobotu večer informoval, že stav pápeža Františka sa opäť mierne zlepšil, hoci si stále ešte vyžaduje hospitalizáciu, fyzioterapiu a dychové cvičenia. Ako dlho zostane 88-ročný Svätý otec v nemocnici, sa zatiaľ nevie.

    Pápeža hospitalizovali 14. februára v Gemelliho nemocnici s bronchitídou, ktorá však neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc. Hlava katolíckej cirkvi odvtedy prekonala niekoľko respiračných kríz. Vatikán uplynulý pondelok - po zhruba týždni konštantného zlepšovania - oznámil, že František už nie je v ohrození života a naznačil, že by ho z nemocnice mohli čoskoro prepustiť.

    Pár slov o Františkovi

    František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, SJ (* 17. december 1936, Buenos Aires, Argentína) je 266. pápež Katolíckej cirkvi, rímsky biskup a panovník štátu Vatikán zvolený v konkláve dňa 13. marca 2013. Je prvým pápežom pochádzajúcim z amerického svetadielu (z Argentíny), prvým pápežom, ktorý vzišiel z jezuitskej rehole, prvým pápežom z južnej pologule a po viac ako 1270 rokoch od smrti Gregora III. prvým pápežom, ktorý sa nenarodil v Európe. Podľa Františkových vlastných slov má byť jeho pontifikát krátky. Pápež František je známy pre svoju pokoru, dôraz na Božie Milosrdenstvo, záujem o chudobných a odhodlanie viesť medzináboženský dialóg. Je uznávaný za to, že má menej formálny vzťah k úradu pápeža než jeho predchodcovia, napríklad, že sa rozhodol radšej žiť v Dome svätej Marty, než aby obýval pápežský apartmán v Apoštolskom paláci, ako to robili predchádzajúci pápeži. Zastáva názor, že Cirkev by mala byť viac otvorená. Nepodporuje neovládaný kapitalizmus, marxizmus, alebo marxistické verzie Teológie oslobodenia. František sa drží tradičných cirkevných pohľadov v otázkach interrupcií, manželstva, vysvätení žien za kňazov a celibátu.