BRUTÁLNY útok na kábulskom letisku: Televízie nechcú vysielať zábery, zomreli DESIATKY ľudí!
26. 8. 2021, 22:25 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:41)

Pri bombových útokoch pri letisku Hámida Karzaja v afganskej metropole Kábul zahynulo najmenej 60 afganských civilistov a 150 utrpelo zranenia. Medzi obeťami tragédie je aj 12 príslušníkov amerických síl.
Zdroj: reprofoto Twitter
Zdroj: reprofoto Twitter
Zdroj: reprofoto Twitter
Galéria k článku
Mnoho ľudí utrpelo zranenia, medzi nimi bolo aj viacero príslušníkov hnutia Taliban. Medzi zranenými sú podľa správ médií aj niekoľkí americkí vojaci. Podľa nemenovaných predstaviteľov americkej vlády išlo zrejme o samovražedný bombový útok, informovali stanice Sky News a CNN.
FOTO Z VÝBUCHU V GALÉRII
We can confirm an explosion outside Kabul airport. Casualties are unclear at this time. We will provide additional details when we can.
— John Kirby (@PentagonPresSec) August 26, 2021
Turecké ministerstvo obrany však informovala o dvoch výbuchoch, zatiaľ čo francúzsky veľvyslanec varuje pred možným druhým výbuchom.
Zranenia utrpelo podľa Sky News niekoľko, zrejme až traja americkí vojaci, CNN píše aj o ranených Afgancoch. Prezident Spojených štátov Joe Biden bol o podrobnostiach udalosti okamžite informovaný, uviedol predstaviteľ Bieleho domu. Z letiska však aj naďalej odlietajú lietadlá, informuje Sky News. Podľa britského denníku The Guardian bolo po explózii počuť streľbu.
Zdroj: twitter
Pred kábulským letiskom došlo k výbuchu.
Explóziu potvrdil na Twitteri hovorca amerického ministerstva obrany (Pentagón) John Kirby s tým, že podrobnosti oznámi, keď budú k dispozícii. Washington predtým varoval, že evakuačné operácie ohrozuje riziko teroristického útoku zo strany extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).
Pri útokoch zahynulo najmenej 60 afganských civilistov
Pri bombových útokoch pri letisku zahynulo najmenej 60 afganských civilistov a 150 utrpelo zranenia, píše denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na vysoko postaveného afganského zdravotníckeho predstaviteľa.
Ministerstvo obrany USA (Pentagón) v tejto súvislosti potvrdilo, že výbuchy si vyžiadali aj životy amerických vojakov, ich počet však nešpecifikovalo. "Môžeme potvrdiť, že pri dnešnom komplexnom útoku na kábulské letisko zahynulo niekoľko amerických vojakov," uviedol hovorca Pentagónu John Kirby s tým, že viacerí ďalší utrpeli zranenia.
Podľa WSJ však americký veľvyslanec v Kábule svojim kolegom povedal, že pri útokoch zahynuli štyria americkí vojaci a traja utrpeli zranenia. Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa uvádza dokonca najmenej desať mŕtvych v radoch amerických vojakov.
Šokujúce zábery z Kábulu
Podľa spravodajcu Sky News Marka Stonea z Kábulu prichádzajú zábery, ktoré nie je možné odvysielať, "pretože sú také strašné". Videá zachytávajú miesto výbuchu pred bránou letiska, kde čakali tisíce ľudí. "Myslím si, že sa čoskoro ukáže, že počet (obetí) je oveľa, oveľa vyšší", povedal Stone.
Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová medzitým potvrdila, že na kábulskom letisku je pristavené nemecké zdravotnícke lietadlo, ktoré je pripravené prepraviť ranených z Afganistanu.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Pri útokoch zahynulo 12 príslušníkov amerických síl
Najmenej 12 príslušníkov americkej armády zahynulo následkom dvoch výbuchov, ktoré otriasli afganskou metropolou Kábul a najmenej 15 ďalších utrpelo zranenia, potvrdilo ministerstvo obrany USA (Pentagón).
"Dnes je ťažký deň," povedal veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe generál Kenneth McKenzie, ktorý sa na tlačovom brífingu hovorcu Pentagónu Johna Kirbyho zúčastnil prostredníctvom videospojenia. Napriek útokom, ku ktorým sa medzitým podľa agentúry Reuters prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS), bude americká armáda pokračovať v evakuačnej operácií, dodal generál s tým, že v Afganistane sa momentálne nachádza ešte približne 1000 amerických občanov.
"Naďalej sa zameriavame na ochranu našich síl a evakuantov, pretože evakuácia pokračuje. Dovoľte mi objasniť, že aj keď sme zarmútení stratami na životoch, Američanov i Afgancov, aj tak pokračujeme vo vykonávaní misie. Naša misia je evakuácia amerických občanov, štátnych príslušníkov tretích krajín, držiteľov špeciálnych imigračných víz, personálu ambasády USA a Afgancov v ohrození. Napriek tomuto útoku v našej misii pokračujeme," povedal McKenzie.
"Dnes (vo štvrtok) máme na rampe 5000 evakuantov, ktorí čakajú na lety. Od 14. augusta sme evakuovali viac než 104.000 civilistov, z toho viac ako 66.000 (evakuovali) Spojené štáty a viac ako 37.000 naši spojenci a partneri ...Ako včera povedal minister zahraničných vecí (Antony Blinken), sme presvedčení, že v tejto chvíli zostáva v Afganistane asi niečo cez 1000 Američanov," priblížil McKenzie.
Generál dodal, že USA sú pripravené "zakročiť voči tým, ktorí sú zodpovední za útoky v Kábule". Zároveň potvrdil, že Washington z útokov viní teroristickú skupinu Islamský štát (IS), konkrétne jej odnož operujúcu na území Afganistanu, známu pod skratkou IS-K alebo ISIS-K.
Riziko ďalších teroristických útokov je vysoké
Riziko ďalších teroristických útokov je v okolí letiska je podľa McKenzieho aj naďalej mimoriadne vysoké a môže k nim dôjsť "kedykoľvek". Okrem ďalších samovražedných útokov hrozia aj útoky vozidlami alebo raketami, dodal. Generál však odmietol potvrdiť či vyvrátiť správy, že v Kábule došlo mimo letiska aj k iným útokom.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
USA potvrdili dva výbuchy V Kábule, nemocnice hlásia desiatky zranených
Zranenia utrpelo najmenej 50 ľudí, informoval britský denník The Guardian, "Môžeme potvrdiť, že výbuch pri (letiskovej bráne s označením) Abbey Gate bol výsledkom komplexného útoku ...Môžeme tiež potvrdiť najmenej jeden ďalší výbuch v hoteli Baron alebo v jeho blízkosti, neďaleko Abbey Gate," napísal Kirby na Twitteri.
Podľa predbežných údajov zomrelo pri útokoch najmenej 13 ľudí a minimálne 50 utrpelo zranenia, pričom väčšinu obetí predstavujú ženy a deti, informoval spravodajca The Guardian Julian Borger. Nemocnica v Kábule však na Twitteri informovala, že prijala už približne 60 zranených.
Zdroje oboznámené so situáciou pre Sky News uviedli, že nič nenasvedčuje tomu, že by americký prezident Joe Biden uvažoval nad posunutím plánovaného termínu odchodu amerických síl z Afganistanu, ktorý je momentálne stanovený na 31. augusta.
Washington podľa nemenovaného predstaviteľa USA "definitívne" pracuje s verziou, že útoky spáchala teroristická skupina Islamský štát (IS), konkrétne jej odnož operujúca na území Afganistanu, známa pod skratkou IS-K alebo ISIS-K. Taliban po útoku pripomenul, že vopred varoval americké sily pred hroziacimi útokmi.
"Taliban je odhodlaný (plniť si svoje záväzky) voči medzinárodnému spoločenstvu a nedovolí teroristom používať Afganistan ako základňu pre svoje operácie. Taliban varoval americké jednotky pred možnými teroristickými skupinami, ako napríklad IS," povedal hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid. Washington predtým tiež varoval, že evakuačné operácie ohrozuje riziko teroristického útoku zo strany Islamského štátu.
Afganské militantné hnutie Taliban obsadilo 15. augusta hlavné mesto Kábul a prevzalo moc v Afganistane. Desaťtisíce ľudí sa odvtedy snažia dostať z tejto stredoázijskej krajiny do zahraničia. Západné krajiny začali s evakuačnými letmi pre svojich diplomatov, občanov a afganských spolupracovníkov, pričom sa naliehavo snažia evakuovať ľudí z krajiny pred 31. augustom.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Macron, Merkelová, Stoltenberg a ďalší reagovali na výbuchy v Kábule
Francúzsko sa stále pokúša evakuovať z Kábulu stovky ľudí. Situácia na kábulskom letisku je však veľmi nebezpečná. V reakcii na dva štvrtkové výbuchy v blízkosti kábulského letiska to povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron.
"Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme do Francúzska dostali afganských občanov i osoby s dvojakým občianstvom, ktoré pôsobili na francúzskom veľvyslanectve a v súčasnosti sa nachádzajú v 20 autobusoch mimo letiska v Kábule," povedal Macron podľa agentúry AFP počas návštevy Írska. Zároveň potvrdil, že francúzsky veľvyslanec odíde z Afganistanu do Paríža.
Britský premiér Boris Johnson v súvislosti s najnovším dianím v Kábule zvolal mimoriadne zasadnutie vládneho bezpečnostného tímu Cobra. Útok v Kábule označil za "barbarský" a ubezpečil, že Spojené kráľovstvo bude do "poslednej chvíle" pokračovať v evakuačnej operácii, hoci sa blíži k svojmu koncu. Johnson verí, že Taliban umožní ľuďom opustiť Afganistan aj po 31. auguste, dokedy majú odtiaľ odísť americké jednotky.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová odsúdila štvrtkový "ohavný" pri letisku v Kábule. "Zatiaľ nepoznáme všetky podrobnosti, ale teroristi sa zamerali na ľudí čakajúcich pred bránami letiska, ktorí dúfali, že sa im podarí odísť (z Afganistanu). Chceli bezpečnosť a slobodu, preto je to v tejto veľmi napätej situácii ohavný útok," povedala Merkelová
Zdroj: Evan Vucci
Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg opísal udalosti v Kábule ako "hrozný teroristický útok". Prioritou podľa neho naďalej zostáva čo najrýchlejšie evakuovať do bezpečia čo najviac ľudí.
Na výbuch v Kábule reagoval aj predseda Európskej rady Charles Michel. "Som veľmi znepokojený správami o výbuchu v Kábule a situáciu pozorne sledujem... Zaistenie bezpečného prechodu na letisko zostáva životne dôležité," uviedol Michel na Twitteri a dodal, že je potrebné zaistiť, aby súčasná nestabilita neviedla k oživeniu terorizmu.