Reklama

Posledné slová pápeža Františka: Toto odkázal svetu tesne pred smrťou

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    MIMORIANDE SMUTNÁ SPRÁVA: Vo veku 88 rokov zomrel pápež František
    Reklama

    Pápež František krátko pred svojím pondelňajším úmrtím napísal, že „smrť nie je koncom všetkého, ale začiatkom niečoho“. Vyjadril sa tak v predslove dosiaľ nezverejnenej knihy kardinála Angela Scolu nazvanej Očakávanie nového začiatku úvahy o starobe. Františkove slová teraz priniesli viaceré talianske médiá alebo aj stanica BBC, pričom portál Vatican News publikoval celý zmienený predhovor, píše TASR.

    "Je to nový začiatok, ako múdro zdôrazňuje názov knihy, pretože večný život, ktorý tí, čo milujú, začínajú prežívať už na zemi v rámci každodenných úloh - je začiatkom niečoho, čo sa nikdy neskončí,“ uviedol pápež v predhovore napísanom 7. februára.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      TOP 5 výrokov pápeža Františka, ktoré zmenili svet nanepoznanie

      „A práve preto je to 'nový' začiatok, pretože zažijeme niečo, čo sme nikdy predtým naplno nezažili: večnosť,“ dodal.

      Zdroj: sociálna sieť XCatholic News Service World

      Vatikán zverejnil fotografie pápeža Františka v truhle.

      Nesmieme sa báť staroby

      Scolova kniha, napísaná v taliančine, vychádza vo vatikánskom vydavateľstve LEV a na pultoch kníhkupectiev by sa mala začať objavovať už vo štvrtok 24. apríla, približuje Vatican News. Osemdesiattriročný Scola sa v nej zamýšľa nad utrpením a starnutím prostredníctvom svojej vlastnej skúseností, čo pápež ocenil a zdôraznil, že „sa nesmieme báť staroby“.

      Zdroj: Alessandra Tarantino

      Ľudia kráčajú okolo miesta chráneného drevenými doskami, kde bude pochovaný zosnulý pápež František v Bazilike Panny Márie Väčšej (Santa Maria Maggiore) v Ríme

      Pápež František zomrel v pondelok ráno - len deň po tom, čo na Veľkonočnú nedeľu udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu). Koncom marca 88-ročného Františka prepustili z nemocnice, kde sa strávil vyše mesiaca pre bronchitídu, ktorá mu neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc. František stál na čele katolíckej cirkvi od marca 2013.

      Pár slov o Františkovi

      František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, SJ (* 17. december 1936, Buenos Aires, Argentína) bol 266. pápež Katolíckej cirkvi, rímsky biskup a panovník štátu Vatikán zvolený v konkláve dňa 13. marca 2013. Bol prvým pápežom pochádzajúcim z amerického svetadielu (z Argentíny), prvým pápežom, ktorý vzišiel z jezuitskej rehole, prvým pápežom z južnej pologule a po viac ako 1270 rokoch od smrti Gregora III. prvým pápežom, ktorý sa nenarodil v Európe. Podľa Františkových vlastných slov mal byť jeho pontifikát krátky. Pápež František bole známy pre svoju pokoru, dôraz na Božie Milosrdenstvo, záujem o chudobných a odhodlanie viesť medzináboženský dialóg. Je uznávaný za to, že mal menej formálny vzťah k úradu pápeža než jeho predchodcovia, napríklad, že sa rozhodol radšej žiť v Dome svätej Marty, než aby obýval pápežský apartmán v Apoštolskom paláci, ako to robili predchádzajúci pápeži. Zastával názor, že Cirkev by mala byť viac otvorená. Nepodporoval neovládaný kapitalizmus, marxizmus, alebo marxistické verzie Teológie oslobodenia. František sa držal tradičných cirkevných pohľadov v otázkach interrupcií, manželstva, vysvätení žien za kňazov a celibátu.

      Anketa

      Ako vnímate koncept večného života a jeho vzťah k starnutiu podľa pápeža Františka?

      • Večný život je nový začiatok, ktorý sa začína už na Zemi.34%
      • Starnutie je prirodzená súčasť života, ktorú netreba sa báť.28%
      • Koncept večnosti mi dáva nádej a pokoj v starobe.10%
      • Súhlasím s tým, že večný život je niečo, čo sme doposiaľ plne nezažili.26%

      Hlasovanie bolo ukončené