"Švédsko prijalo významné konkrétne kroky súvisiace s obavami Turecka," uviedol Stoltenberg s tým, že Švédsko si splnilo svoje záväzky.

Zároveň uviedol, že predstavitelia Turecka, Švédska a Fínska sa v júni stretnú, aby rokovali o vstupe Švédska do NATO, uvádza agentúra Reuters.

Šéf NATO sa v sobotu zúčastnil na Erdoganovej inaugurácii, na ktorú do Ankary prišli desiatky svetových lídrov. Erdogan bol v máji zvolený na ďalšie päťročné funkčné obdobie. Jeho dvadsaťročné vládnutie Turecku sa tak predlžuje až do roku 2028.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg hovorí s novinármi počas jeho príchodu na neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v Osle 1. júna 2023.
Zdroj: Hanna Johre

Švédsko spolu s Fínskom požiadali o vstup do NATO vlani v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu. Ich žiadosti museli ratifikovať všetky členské krajiny, pričom Turecko a Maďarsko sú jedinými štátmi, ktoré ešte neschválili žiadosť Švédska. Fínsko sa oficiálne pripojilo k Aliancii v apríli tohto roka.

Erdogan totiž obviňuje Švédsko, že poskytuje útočisko "teroristom", predovšetkým členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).