Pohrebom odzvonilo! Novinkou je kompostovanie ľudského tela: TOTO z vás po 30 dňoch ostane!
19. 2. 2020, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 21:34)
Vlastná smrť je niečo, nad čím sa ľudia snažia skôr nepremýšľať. Keď však k tomu už dôjde, človek začne uvažovať nad tým, ako by mala jeho posledná cesta vyzerať a ako by malo byť naložené s jeho pozostatkami. Ku kremácii, tradičnému pochovaniu či neobvyklému balzamovaniu sa pridala aj ďalšia alternatíva, ktorou môžete dokonca ochrániť planétu. Čo poviete, dali by ste sa po smrti skompostovať?
Zdroj: recompose
Zdroj: recompose
Zdroj: recompose
Galéria k článku
Z každej strany sa na nás valia strašidelné predpovede o klimatických zmenách planéty, ktorým musíme zabrániť. Jedným zo spôsobov boja proti týmto zmenám má byť od budúceho roka aj nový spôsob pochovávania. Kedže počas čoraz viac populárnej kremácie sa do atmosféry uvoľnuje obrovské množstvo uhlíka, firma Recompose prišla s kreatívnou náhradou, vďaka ktorej budeme schopní ochrániť našu planétu a znížiť uhlíkovú stopu až o 1,4 ton úniku uhlíka do atmosféry oproti kremácii.
Zdroj: recompose
S týmto nápadom prišla prvýkrát pred 13 rokmi generálna riaditeľka spoločnosti Katrína Spadeová, keď sa začala zamýšľať nad vlastnou smrťou.
Namiesto klasického pochovania do zeme alebo kremácie sa budú môcť ľudia vo Washingtone nechať skompostovať. S týmto nápadom prišla prvýkrát pred 13 rokmi generálna riaditeľka spoločnosti Katrína Spadeová, keď sa začala zamýšľať nad vlastnou smrťou."Keď zomriem, nemala by som tejto planéte, ktorá ma chránila a podporovala celý môj život, vrátiť, čo som opustila? Je to logické a krásne," opísala svoje dôvody pre stanicu BBC. V rozhovore uviedla, že o tento druh pohrebu prejavilo záujem už 15-tisíc ľudí, ktorým záleží na ochrane našej planéty. Pilotná štúdia už dokonca prebehla na šiestich dobrovoľníkoch, ktorí na ňu dali súhlas pred svojou smrťou.
Ako také kompostovanie ľudského tela prebieha
Zdroj: recompose
Z neboštíka ostane po 30 dňoch vedierko kompostu, ktoré si môžete odniesť domov do záhrady.
Počas kompostovania sa telo nebožtíka vloží do uzavretej nádoby s drevenými štiepkami, bylinkou lucernou a slamou. Počas procesu trvajúceho 30 dní sa telo pravidelne otáča, aby sa zbavilo všetkých mikróbov. Na tomto postupe spolupracovala Katrína Spadeová s doktorkou Lynne Carpenter Boggsovou z Washington State University počas štyroch rokov. Podľa doktorky dosiahlo ľudské telo počas kompostovania teplotu 55 stupňov celzia. "Sme si istí, že vďaka vysokým teplotám došlo k zničeniu drvivej väčšiny rôznych organizmov spôsobujúcich ochorenie a tiež pozostatkov liečiv v tele," uviedla v rozhovore Boggsová. Po 30 dňoch kompostovania tak z ľudských pozostatkov ostane približne jedno vedro kompostu, ktoré si môžu príbuzní vziať domov, vysypať ho do záhradky či použiť pri sadení stromov a kvetín.