Informovali o tom agentúry AP a DPA. Polícia v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko oznámila, že v najviac postihnutom okrese Ahrweiler zomrelo pri záplavach najmenej 90 ľudí a ďalších vyše 600 utrpelo zranenia. Vzhľadom na rozsah škôd sa úrady obávajú, že táto bilancia ešte porastie. V piatok v Porýní-Falcku evidovali 63 mŕtvych a v sobotu tam stovky záchranárov pokračovali v pátraní po dalších obetiach a nezvestných.

Celkový počet obetí v Nemecku sa zvýšil

Celkový počet obetí v Nemecku sa tým zvýšil na najmenej 133, keď ďalších 43 mŕtvych potvrdili v susednej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Belgická stanica RTBF informovala, že počet úmrtí v Belgicku v sobotu stúpol na 27 po nájdení ďalších štyroch obetí.

Silné dažde a záplavy zasiahli aj iné krajiny

Silné dažde a záplavy zasiahli od stredy okrem Nemecka a Belgicka aj Holandsko, Francúzsko, Švajčiarsko a Luxembursko. Povodne vo veľkej časti zasiahnutých regiónov medzičasom ustupujú, úrady však upozornili na možné lokálne búrky i obavy, že ďalšie telá sú vo vozidlách, ktoré strhla voda, no tiež zaplavených pivniciach. Snahy nájsť nezvestných, ktorých sú podľa správ desiatky, sťažujú výpadky elektriny a telefónnych sietí.

V meste Wassenberg v Severnom Porýní-Vestfálsku evakuovali v mestskej časti Ophoven okolo 700 obyvateľov po tom, ako sa pretrhla priehrada na rieke Ruhr. Situácia bola v sobotu ráno stále napätá, vyplýva z oznámenia mesta ležiaceho pri holandskej hranici. Výstrahu pred možnou evakuáciou vydali aj pre dva neďaleké okresy.
Krajinská vláda Porýnia-Falcka oznámila, že vytvára mimoriadny fond na pomoc s obnovou, pričom očakáva, že škody dosiahnu niekoľko miliárd eur.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá sa v piatok vrátila z cesty do Washingtonu zatienenej prírodnou pohromou vo vlasti, prisľúbila "krátko- i dlhodobú podporu vlády" pre zasiahnuté obce. Spolková vláda by mala o pomoci rozhodovať budúci týždeň.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Zdroj: Evan Vucci

Neuveriteľné množstvo zrážok

Podľa informácií portálu imeteo.sk od stredajšieho do štvrtkového rána na celom území Luxemburska spadlo od 70 mm zrážok. Väčšina staníc namerala 80 až 100 mm zrážok. V prípade Luxemburska išlo o 150 % dlhodobého júlového priemeru. Aj to malo za následok, že sa niektoré tamojšie rieky vyliali zo svojich korýt. V Belgicku sa zrážkové úhrny pohybovali medzi 80 až 100 mm. Podobné hodnoty boli hlásené aj z Francúzska.

Neďaleko Národného parku Eifel v Severnom Porýní-Vestfálsku za spomínané obdobie napršalo 145 až 150 l vody na meter štvorcový. Z radarových snímkoch vyplýva, že miestami to mohlo byť ešte viac, a to dokonca až 200 - 250 litrov vody na meter štvorcový.

Počasie sa v regióne zlepšilo

Počasie v postihnutom regióne sa medzičasom zlepšilo, zostane však premenlivé a môžu sa tak vyskytnúť lokálne búrky, upozornili nemeckí meteorológovia. Zrážky by mali ustať až v priebehu víkendu.

V okrese Bad Neuenahr-Ahrweiler v Porýní-Falcku obyvateľom nefunguje mobilné telefónne spojenie. V niektorých mestách v Porúrí nemajú domácnosti ani prístup k pitnej vode. Záchranné akcie naďalej prebiehajú. Informoval o tom portál idnes.cz.

Článok pokračuje na ďalšej strane.