Na Sibíri namerali rekordné teploty, ktoré sa vyšplhali i nad 30 °C. Také hodnoty v histórii meraní v prvej polovici apríla doteraz nezaznamenali, uvádza web tn.cz.
Meteošok - tak označujú meteorológovia situáciu, ktorá nastala na Sibíri. Práve tam totiž podľa portálu Pogoda stúpli v priebehu pár týždňov teploty nad 30 °C. Také teploty tam v prvej polovici apríla za celú históriu meraní ešte nezaznamenali. Vedúci tamojšieho meteorologického centra Alexander Shuvalov na svojom telegramovom účte uviedol, že najviac namerali v oblasti Altaj, kde teplota vystúpila na 31,7 °C. Abnormálne vysoko stúpli teploty aj v Chakasku a meste Kemerovo, kde tesne atakovali 30-stupňovú hranicu.
"Tento rekordný nárast nie je nič iné ako dôsledok chladu, ktorý postupne zasiahol európsku časť Ruska, Krym, Turecko a Irán a nakoniec vytlačil stredoázijské teplo na juh Sibíri," vysvetlil meteorológ Vysoké teploty ale dlho nevydržia. "Očakávame, že príde studený front,, bude pršať a bude viať silný nárazový vietor. Teploty postupne klesnú o 15 až 20 °C," dodal.
Anketa
Čo je hlavnou príčinou rekordne vysokých teplôt na Sibíri?
Globálne otepľovanie38%
Stredoázijské teplo vytlačené na juh Sibíri27%
Dočasná klimatická anomália33%
Hlasovanie bolo ukončené
Globálne otepľovanie
Pojem globálne otepľovanie označuje dlhodobé otepľovanie klimatického systému Zeme, ktoré sa pozoruje od predindustriálneho obdobia (od rokov 1850 až 1900) v dôsledku ľudskej činnosti, predovšetkým spaľovania fosílnych palív, ktoré zvyšuje množstvo skleníkových plynov v zemskej atmosfére, ktoré zachytávajú teplo. Tento pojem sa často používa zameniteľne s pojmom zmena klímy. Klimatické zmeny sa vyskytovali už v minulosti, ale súčasné zmeny sú rýchlejšie ako všetky známe udalosti v histórii Zeme. Hlavnou príčinou sú emisie skleníkových plynov, predovšetkým oxidu uhličitého (CO2) a metánu. Väčšina týchto emisií pochádza zo spaľovania fosílnych palív na výrobu energie. Ďalšími zdrojmi sú poľnohospodárstvo, výroba ocele, cementu a zvyšujúca sa ťažba dreva. K zvyšovaniu teploty prispievajú aj spätné klimatické väzby, ako napríklad úbytok snehovej pokrývky odrážajúcej slnečné žiarenie a uvoľňovanie oxidu uhličitého z lesov postihnutých suchom.