Reklama

Počasie sa zbláznilo: Teploty na Sibíri NÁHLE stúpli o vyše 30 stupňov C

Ilustračné foto.

Zdroj: iStock

Reklama

Meteorológovia sú zmätení. Teploty na jednom z tých chladnejších miest na zemi, na Sibíri, náhle stúpli o vyše 30 stupňov Celzia.

Na Sibíri namerali rekordné teploty, ktoré sa vyšplhali i nad 30 °C. Také hodnoty v histórii meraní v prvej polovici apríla doteraz nezaznamenali, uvádza web tn.cz.

Meteošok - tak označujú meteorológovia situáciu, ktorá nastala na Sibíri. Práve tam totiž podľa portálu Pogoda stúpli v priebehu pár týždňov teploty nad 30 °C. Také teploty tam v prvej polovici apríla za celú históriu meraní ešte nezaznamenali. Vedúci tamojšieho meteorologického centra Alexander Shuvalov na svojom telegramovom účte uviedol, že najviac namerali v oblasti Altaj, kde teplota vystúpila na 31,7 °C. Abnormálne vysoko stúpli teploty aj v Chakasku a meste Kemerovo, kde tesne atakovali 30-stupňovú hranicu.

"Tento rekordný nárast nie je nič iné ako dôsledok chladu, ktorý postupne zasiahol európsku časť Ruska, Krym, Turecko a Irán a nakoniec vytlačil stredoázijské teplo na juh Sibíri," vysvetlil meteorológ Vysoké teploty ale dlho nevydržia. "Očakávame, že príde studený front,, bude pršať a bude viať silný nárazový vietor. Teploty postupne klesnú o 15 až 20  °C," dodal.

Anketa

Čo je hlavnou príčinou rekordne vysokých teplôt na Sibíri?

Globálne otepľovanie

Pojem globálne otepľovanie označuje dlhodobé otepľovanie klimatického systému Zeme, ktoré sa pozoruje od predindustriálneho obdobia (od rokov 1850 až 1900) v dôsledku ľudskej činnosti, predovšetkým spaľovania fosílnych palív, ktoré zvyšuje množstvo skleníkových plynov v zemskej atmosfére, ktoré zachytávajú teplo. Tento pojem sa často používa zameniteľne s pojmom zmena klímy. Klimatické zmeny sa vyskytovali už v minulosti, ale súčasné zmeny sú rýchlejšie ako všetky známe udalosti v histórii Zeme. Hlavnou príčinou sú emisie skleníkových plynov, predovšetkým oxidu uhličitého (CO2) a metánu. Väčšina týchto emisií pochádza zo spaľovania fosílnych palív na výrobu energie. Ďalšími zdrojmi sú poľnohospodárstvo, výroba ocele, cementu a zvyšujúca sa ťažba dreva. K zvyšovaniu teploty prispievajú aj spätné klimatické väzby, ako napríklad úbytok snehovej pokrývky odrážajúcej slnečné žiarenie a uvoľňovanie oxidu uhličitého z lesov postihnutých suchom.
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pozrite sa, ako globálne otepľovanie vplýva na Zem