Paranoja alebo provokácia? USA tvrdia, že Čína sa od nich pokúša ukradnúť výskum vakcíny
14. 5. 2020, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 12:59)

Zdroj: Ross D. Franklin
Americké úrady varovali v stredu vedcov a výskumníkov z oblasti zdravotníckej starostlivosti, že Čínou podporovaní hekeri sa pokúšajú ukradnúť vedecké a intelektuálne vlastníctvo, týkajúce sa spôsobov liečby a vakcín na ochorenie COVID-19.
Zdroj: Evan Vucci
Zdroj: Kin Cheung
Zdroj: Mark Schiefelbein
Galéria k článku
Organizácie skúmajúce toto ochorenie boli upozornené, že sú "pravdepodobne terčom pokusov Čínskej ľudovej republiky preniknúť do ich počítačových sietí", uviedli vo vyhlásení americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a americká Bezpečnostná agentúra pre kyberbezpečnosť a infraštruktúru (CISA).
"Títo aktéri boli spozorovaní pri pokusoch nájsť a nedovolene získať intelektuálne vlastníctvo a údaje z verejného zdravotníctva, ktoré sa týkajú vakcín, metód liečby a testovania. Snažili sa ich získať z počítačových sietí a od personálu zapojeného do výskumu súvisiaceho s ochorením COVID-19," uviedli FBI a CISA.
"Snahy Číny zacielené na tieto sektory predstavujú výraznú hrozbu pre zvládnutie ochorenia COVID-19 našou krajinou," napísali vo vyhlásení úrady. Oba úrady neposkytli žiadne dôkazy ani neuviedli prípady k týmto svojim obvineniam proti Pekingu.
Úrady však vyzvali "všetky organizácie vykonávajúce výskum v týchto oblastiach, aby stále dbali na kyberbezpečnosť a ochranu pred hrozbou zo strany interných pracovníkov. Tak zabránia pokútnemu prehliadaniu alebo krádeži materiálov o COVID-19".
Americké médiá už v pondelok informovali, že FBI sa chystá zverejniť varovanie o hekerských útokoch zameraných na výskum vakcín. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v pondelok odmietol toto obvinenie so slovami, že Čína je dôrazne proti všetkým počítačovým útokom. "My sme vo svete vedúcou silou vo výskume liečby ochorenia COVID-19 a očkovacej látky proti nemu. Je nemorálne bez akýchkoľvek dôkazov šíriť o Číne klebety a urážky," dodal hovorca.

Zdroj: Twitter
Varovanie amerických úradov prišlo v období, keď desiatky spoločností, inštitúcií a krajín po celom svete sa urýchlene pokúšajú vyvinúť vakcíny na zastavenie šírenia koronavírusu, ktorý vo svete zabil už najmenej 292.000 ľudí. Mnoho ďalších firiem hľadá liečbu pre nakazených pacientov. V súčasnosti nie je žiaden takýto overený liek.