Reklama

Pápeži, slávny sochár, výstredná vojvodkyňa: Vedľa nich bude odpočívať pápež František

Pápež František chcel byť pochovaný v Bazilike Santa Maria Maggiore.

Zdroj: gettyimages, archív

Reklama

Jana Pustayová

Hlavná editorka

Nebohý pápež František si už dopredu vyhliadol miesto, kde chce byť pochovaný. Vybral si známu rímsku baziliku Santa Maria Maggiore. Nie je tradičným miestom, kde pochovávajú pápežov, ale odpočívajú tu niekoľkí veľmi známi ľudia. A bazilika je spojená aj so Slovenskom!

Väčšina pápežov spočíva v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne. Aj v tomto bol František, ktorý skonal ráno vo Veľkonočný pondelok, trochu iný. Ako miesto svojho posledného odpočinku si vybral rímsku Baziliku Santa Maria Maggiore. Mal k nej blízko už v čase, keď ho zvolili za pápeža.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TOP 5 výrokov pápeža Františka, ktoré zmenili svet nanepoznanie

    Zdroj: getty images

    Svätý Otec vyjadril jediné prianie: Aby mohol byť pochovaný v Bazilike Santa Maria Maggiore. Práve tu sa modlil po svojom zvolení za pápeža.

    História miesta, na ktorom bazilika stojí, je veľmi stará. Už v 4. storočí pred Kristom tu stál antický chrám zasvätený bohyni Juno. Za cisára Augusta tu bolo trhovisko, tzv. Macellum Liviae. Prvý kresťanský chrám tu postavili v roku 352.

    Zdroj: tasr/AP/Gregorio Borgia

    Veriaci sa modlia ruženec za mier s pápežom Františkom v Bazilike Santa Maria Maggiore 31. mája 2022 v Ríme.

    Bazilika Santa Maria Maggiore

    Jej celý názov v taliančine znie Basilica Papale di Santa Maria Maggiore alebo po latinsky Basilica Sanctae Mariae Majoris ad Nives. V preklade do slovenčiny je to Bazilika Panny Márie Väčšej. Je to baroková sakrálna stavba, jedna zo štyroch tzv. patriarchálnych bazilík - čo znamená, že svätú omšu pri hlavnom oltári smie vykonávať iba pápež. Je tiež jedným zo siedmich tzv. pútnickych kostolov, ku ktorým už od raného stredoveku putovali veriaci prichádzajúci do Ríma. Hoci sa nachádza na rovnomennom námestí (Piazza Santa Maria Maggiore) v Ríme, je exteritoriálnou súčasťou štátu Vatikán.

    Význam baziliky neustále rástol. Dnes je dokonca známa dokonca pod štyrmi menami: okrem najpoužívanejšieho názvu Santa Maria Maggiore (Panna Mária Väčšia) sa označuje aj ako Santa Maria della Neve (Panna Mária Snežná), Basilica Liberiana (podľa stavebníka pápeža Libéria) a Santa Maria ad presepem (Panna Mária s jasličkami – podľa fragmentu Ježišových jasličiek z Betlehemu, ktoré sú uložené pod hlavným oltárom.

    Bazilika spojená so Slovenskom

    Zdroj: wikipedia

    V tejto bazilike bude naveky odpočívať pápež František.

    Bazilika Santa Maria Maggiore je úzko spätá aj s históriou Slovenska. Práve na tomto mieste totiž v roku 867 udelil pápež Hadrián II. slávnostné povolenie používania staroslovienčiny ako štvrtého bohoslužobného jazyka - hneď po latinčine, gréčtine a hebrejčine. Urobil to položením liturgických kníh preložených do staroslovienčiny na oltár. V Bazilike pripomína túto udalosť tabuľa a bronzové sošky Cyrila a Metoda od Mariána Polonského.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      TAKTO navštívil Pápež František Slovensko v roku 2021

      Bazilika síce patrí k dôležitým cirkevným stavbám a pútnickým miestam, ale novodobí pápeži tu neodpočívajú - hoci pár významných osobností tu má hroby.

      Kto je pochovaný v bazilike? Čítajte na ďalšej strane >>>

      Autor článku

      Jana Pustayová

      Hlavná editorka
      Vždy chcela byť novinárkou a podarilo sa! Za tie roky sa venovala rôznym témam, dnes najradšej píše o histórii, zaujímavých ľuďoch a jedinečných miestach.