Televízia v špeciálnej reportáži predložila dôkazy o tom, že keď bol Ján Pavol II. ešte ako kardinál Karol Wojtyla arcibiskupom v Krakove, vedel o kňazoch, ktorí sa dopustili sexuálneho zneužívania, ale neurobil proti nim primerané kroky. V správe televízia uviedla, že "namiesto obetí chránil predovšetkým inštitúciu (katolícku cirkev)".

WA 47 archív Vatikán - Na archívnej snímke z 22. októbra 1971 vtedajší kardinál Karol Wojtyla (v popredí), arcibiskup Krakova, prichádza na svetovú biskupskú synodu do Vatikánu.
Zdroj: Gianni Foggia

Tlačová agentúra AFP tiež v nedeľu s odvolaním sa na poľskú televíziu TVN informovala, že za reportážou stojí investigatívny novinár Michal Gutowski.

Práve on povedal, že keď Karol Wojtyla pôsobil v úrade arcibiskupa Krakova, vedel o prípadoch pedofilných kňazov v radoch cirkvi. Takýchto kňazov premiestnil do iných diecéz – jedného až do Rakúska –, aby zabránil vypuknutiu škandálu, dodal Gutowski.

Poľský pápež sa dostal aj na vatikánsku poštovú známku.
Zdroj: 😮

Wojtyla napísal v prospech kňaza obviňovaného zo zneužívania odporúčací list viedenskému arcibiskupovi kardinálovi Franzovi Königovi, ale o obvineniach sa nezmienil, uviedol Gutowski.

Počas vyšetrovania sa Gutowski rozprával s obeťami pedofilných kňazov, ich rodinami a bývalými zamestnancami arcidiecézy.

Investigatívny novinár sa odvoláva na dokumenty bývalej tajnej polície SB z obdobia komunistického režimu a na vzácne cirkevné dokumenty, ku ktorým sa mu podarilo dostať.

Pápež Ján Pavol II. skrýval zneužívanie detí kňazmi.
Zdroj: Twitter/FRANCE24

Gutowski však dodal, že krakovská arcidiecéza mu odmietla sprístupniť svoj vlastný archív.

Poľská cirkev už v minulosti odmietla poskytnúť dokumenty justícii či verejnej komisii vyšetrujúcej prípad zneužívania neplnoletých kňazmi.

Ilustračné foto
Zdroj: GettyImages

Jeden z Gutowského zdrojov pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že osobne Wojtylovi povedal o pedofilných činoch týkajúcich sa jedného kňaza v roku 1973.

"Wojtyla sa najprv chcel uistiť, že to nie je klamstvo," vysvetlil zdroj. "Žiadal, aby sa to nikde nenahlásilo – povedal, že si s tým poradí," dodal zdroj. Vtedajší kardinál vyslovene požiadal, aby sa táto aféra držala v tajnosti.

Bývalý americký katolícky kňaz, odborník na cirkevné právo a autor jednej z prvých správ o zneužívaní katolíckymi kňazmi v USA Thomas Doyle vyhlásil, že Gutowského investigatívna reportáž je prelomová.

Odvysielanie tejto reportáže v tradične katolíckom Poľsku prišlo krátko po tom, čo podobné obvinenia priniesol v Poľsku pôsobiaci holandský novinár Ekke Overbeek. Jeho kniha Maxima culpa má ísť v Poľsku do predaja tento týždeň, informovala agentúra AFP.

Prečítajte si tiež: