Pápež František sa prihovoril Slovákom v Ríme: Pozrite, čo im odkázal
4. 4. 2025, 12:50
„Veľmi by som chcel byť prítomný medzi vami, môcť s vami zdieľať tento moment viery a spoločenstva, ale som ešte stále v rekonvalescencii, a tak sa s vami spájam srdcom a modlitbou“.
Zdroj: Stefano Costantino
Zdroj: Andrew Medichini
Zdroj: Riccardo De Luca
Galéria k článku
Týmito slovami sa pápež František prihovoril Slovákom v Ríme počas Národnej púte v rámci Jubilejného roka prostredníctvom posolstva, ktoré na začiatku dnešnej svätej omše v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne prečítal predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober.
Zdroj: Domenico Stinellis
Pápež František, ktorý sedí na vozíku, zdraví veriacich z okna svojej izby v Gemelliho nemocnici v Ríme v nedeľu 23. marca 2025.
Pôvodne plánované stretnutie s pútnikmi sa vzhľadom na jeho nedávnu chorobu a hospitalizáciu zrealizovať nepodarilo.
Pápež v posolstve pozdravil biskupov, kňazov, rehoľníkov, laikov i slovenského prezidenta. „Jubileum nás pozýva, aby sme sa stali celoživotnými pútnikmi tejto nádeje a cesta do Ríma, s prechodom cez Sväté brány, spolu s návštevou hrobov apoštolov a mučeníkov je zárukou každodenného kráčania tiahnuceho sa k večnosti,“ napísal.
Pre Slovákov je to podľa jeho slov cesta, ktorá je súčasťou bohatej kresťanskej tradície Slovenska. Spomenul pritom aj svätých Cyrila a Metoda. V posolstve poznamenal, že viera je poklad, o ktorý sa treba s radosťou deliť, poukázal aj na ťažkosti a výzvy, i možnosť rásť v dôvere a odovzdanosti Bohu.
Slovenských pútnikov, kňazov i veriacich vyzval pokračovať v spoločnej ceste. V závere posolstva požehnal všetkých prítomných, ich rodiny i národ.
VIDEO Premiér Robert Fico sa stretol so Svätým Otcom Františkom tesne pred jeho hospitalizáciou:
Pár slov o Františkovi
František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, SJ (* 17. december 1936, Buenos Aires, Argentína) bol 266. pápež Katolíckej cirkvi, rímsky biskup a panovník štátu Vatikán zvolený v konkláve dňa 13. marca 2013. Bol prvým pápežom pochádzajúcim z amerického svetadielu (z Argentíny), prvým pápežom, ktorý vzišiel z jezuitskej rehole, prvým pápežom z južnej pologule a po viac ako 1270 rokoch od smrti Gregora III. prvým pápežom, ktorý sa nenarodil v Európe. Podľa Františkových vlastných slov mal byť jeho pontifikát krátky. Pápež František bole známy pre svoju pokoru, dôraz na Božie Milosrdenstvo, záujem o chudobných a odhodlanie viesť medzináboženský dialóg. Je uznávaný za to, že mal menej formálny vzťah k úradu pápeža než jeho predchodcovia, napríklad, že sa rozhodol radšej žiť v Dome svätej Marty, než aby obýval pápežský apartmán v Apoštolskom paláci, ako to robili predchádzajúci pápeži. Zastával názor, že Cirkev by mala byť viac otvorená. Nepodporoval neovládaný kapitalizmus, marxizmus, alebo marxistické verzie Teológie oslobodenia. František sa držal tradičných cirkevných pohľadov v otázkach interrupcií, manželstva, vysvätení žien za kňazov a celibátu.