Svätý otec František: Aj duchovní majú tajomstvá! Čo prezradila prvá láska pápeža?
26. 4. 2025, 9:22

Zdroj: TASR
Vypracoval sa na rešpektovanú hlavu katolíckej cirkvi! Keď v roku 2013 volili pápeža, vtedy 76ročný argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio nepatril k favoritom. Dokonca predtým podal žiadosť o uvoľnenie z úradu arcibiskupa v Buenos Aires a tešil sa na seniorský odpočinok. Keď 21. apríla 2025 zomrel, jeho smrť dojala celý svet. Viac o sebe prezradil pápež František v knihe, ktorá vyšla v marci 2024.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: getty images
Zdroj: tasr
Galéria k článku
Keď ho v marci 2013 zvolili za pápeža, vyhlásil, že ho kardináli šli hľadať až na koniec sveta. Bodaj by nie! Hlavou katolíckej cirkvi sa stal prakticky neznámy duchovný. Hoci pri predchádzajúcej voľbe v roku 2005 bol hlavným protikandidátom vplyvného nemeckého kardinála Josepha Ratzingera, po nej sa zase stiahol do svojej farnosti a okrem nej ho nikde nepoznali.
Zdroj: Profimedia.sk
Rodina: Hore zľava sestra Maria Helena, matka, brat Alberto, pápež František, brat Oscar, sestra Martha, nevlastný brat Enrique Narvaja. Dole zľava starý otec, stará matka a otec.
Františkove NAJ
O to väčšie bolo prekvapenie, keď sa syn talianskych imigrantov stal pápežom – dokonca prvým z Južnej Ameriky. Ani on sám to nečakal, veď už mal podanú žiadosť o dôchodok. Pochopiteľne, že zaujímal všetkých. Vrhli sa naňho aj novinári, ktorých prácu si síce vážil, ale komunikáciu s nimi nemal rád. Aj preto, ako zdôrazňoval, že odmietal mýtus okolo pápeža: vytvárať z neho akéhosi supermana alebo superstar. „Je to urážlivé, pápež je predsa normálny človek,“ zdôrazňoval.
Zdroj: Uncredited
Pápež František ako mládenec Jorge Mario Bergoglio. Vždy mal blízko k náboženstvu, ale nenazdal sa, že raz bude pápežom.
Viaceré Františkove výroky vzbudili pozornosť. Napríklad dôrazné odmietanie potratov či podpora civilných zväzkov homosexuálnych osôb: „Je správne, aby títo ľudia, ktorí prežívajú dar lásky, mali rovnakú právnu ochranu ako všetci ostatní.“ Preto ľudia netrpezlivo očakávali jeho knihu. Zameral sa v nej na svoje osobné spomienky či postoje k historickým udalostiam.
Pápež o sebe
Z knihy sme sa napríklad dozvedeli, že po zvrhnutí jadrovej bomby na Japonsko sa chcel stať v tejto krajine misionárom. František prezradil, že miluje biliard a ako pravý Argentínčan aj tango. V spomienkach vášnivého futbalistu nemôže chýbať vyjadrenie k tzv. Božej ruke, teda k neregulárnemu gólu argentínskeho útočníka Diega Maradonu vo štvrťfinálovom zápase majstrovstiev sveta vo futbale v Mexiku v roku 1986.
Zdroj: profimedia
Massimiliano Strappetti bol jeho zdravotníkom. Nielen s ním sa dokázal pápež smiať a byť uvoľnený.
Sníval o cirkvi budúcnosti, ktorá bude mierna, pokorná a slúžiaca ľuďom. O možnosti zväzku homosexuálnych párov či nutnosti nájsť spôsob, ako nastoliť mier na Ukrajine a na Blízkom východe. „Pri tých vojnových mukách, ktoré ľudia v týchto regiónoch zažívajú, pápež už ani nemôže plakať, tak ho to trápi,“ napísal. Kritizoval cirkev pre prípady zneužívania a žiadal odpustenie za hriechy, ktorých sa dopustila.
Prečo sa nebál smrti
Veľkú pozornosť vzbudila aj posledná esej, ktorú napísal František iba dva mesiace pred smrťou. Vatikán zverejnil text deň po pápežovej smrti. V eseji sa František vyznal, že sa smrti nebojí, ale víta „nový začiatok“ večného života s Bohom. Svätý Otec napísal, že „sa nesmieme báť starnutia“ a „nesmieme sa báť prijať starnutie“. Musíme sa snažiť žiť na zemi „s gráciou a nie s roztrpčením“.