AKTUÁLNA SITUÁCIA NA SLOVENSKU
  • Na Slovensku bolo zatiaľ potvrdených 386 136 prípadov nákazy.
  • Za pondelok (10. 5.) pribudlo 350pozitívne testovaných PCR testami.
  • Spolu máme 12 077 (+ 26) obetí.
AKTUÁLNA SITUÁCIA VO SVETE

Počet nakazených: 159,713,930
Počet úmrtí: 3,320,104
Počet vyliečených: 137,428,478

____________________________________________________________________________

Online je dnes u konca nové informácie vám prinesieme opäť zajtra.

21:30 Muža v Rakúsku odsúdili za zámerné nakazenie bývalej manželky koronavírusom tak, že na ňu kašľal. (tasr)

20:10 V Česku tento rok v marci zomrelo 16.600 osôb, čo je najvyššia úmrtnosť počas jedného mesiaca od roku 1947, kam siahajú záznamy Českého štatistického úradu (ČSÚ). Oproti priemeru z rokov 2015-2019 je úhrn zomretých vyšší o 61 percent, vyplýva z predbežných údajov ČSÚ. (tasr)

19:30 Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chápe potrebu ľudí navštíviť svojich chorých príbuzných v nemocniciach. Ako pre TASR povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, budú sa snažiť nájsť kompromis. Pripomenula, že ešte stále treba byť obozretnými. (tasr)

18:00 Spolu 102 obyvateľov obce Zeleneč pri Trnave zaočkovala v utorok výjazdová očkovacia služba Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). V kultúrnom dome dostali vakcínu Pfizer/BioNTech najmä ľudia vo veku nad 60 rokov. Deväť imobilných obyvateľov zaočkovali priamo v domácnostiach. Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič. (tasr)

16:30 Slovensko pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pre ľudí, ktorí ju majú dostať po prvý raz. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

16:00 Bratislavský samosprávny kraj opäť rozširuje okruh náhradníkov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Okrem držiteľov preukazu ŤZP, chronicky chorých pacientov či darcov krvi sa môžu prostredníctvom prihlasovacieho formulára registrovať aj tehotné ženy v druhom a treťom trimestri. Určená je pre nich mRNA vakcína, v očkovacích centrách kraja je to vakcína od konzorcia Pfizer/BioNTech.

15:00 V nemocnici v košickej Šaci nie sú k utorku hospitalizovaní žiadni pacienti, ktorí by si vyžadovali podporu umelej pľúcnej ventilácie alebo kyslíkovú liečbu. "V súvislosti s diagnózou COVID-19 sú aktuálne hospitalizovaní štyria suspektní pacienti," informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí.

14:00 Európska únia je ochotná dať spoločnosti AstraZeneca viac času na dodanie prisľúbeného množstva vakcín proti koronavírusu. Uviedol to na belgickom súde právnik zastupujúci EÚ v súdnom spore ohľadom meškajúcich dodávok vakcín. Ak firma do konca júna dodá 120 miliónov dávok svojej vakcíny, EÚ bude súhlasiť s tým, že uzatvorená zmluva bude splnená o tri mesiace neskôr ako bolo pôvodne stanovené.

13:00 V rakúskej spolkovej krajine Burgenland potvrdili tri prípady nákazy indickým variantom nového koronavírusu. Reťazec nákazy sa podarilo prerušiť a od 1. mája, keď sa objavili podozrenia na výskyt tejto mutácie vírusu, nepribudli dodatočné prípady, uviedol v utorok pre agentúru APA koordinačný štáb pre koronavírus.

12:00 Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nemá oficiálnu informáciu o tom, že ruská strana súhlasila so začatím očkovania vakcínou Sputnik V na Slovensku. Uviedla to hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Reagovala tak na pondelkové (10. 5.) vyjadrenie ministra financií Igora Matoviča na sociálnej sieti, ktorý informoval o dohode na začiatku očkovania.

11:00 Pri ceste do Belgicka už nie je potrebný negatívny test, karanténa ani následné testovanie. Po zaradení Slovenska do oranžovej zóny zostala iba povinnosť vyplniť formulár Health Passenger Locator Form. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR o tom informovalo na webovej stránke.

10:30 Americká biotechnologická spoločnosť Novavax oznámila, že odkladá podanie žiadosti o schválenie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Európe a USA. Ide o nepriaznivú správu pre chudobné krajiny, ktoré sa chcú čo najskôr dostať k očkovacím látkam. Vakcína od spoločnosti Novavax by sa mala stať kľúčovou súčasťou programu COVAX, medzinárodnej iniciatívy, ktorej cieľom je zabezpečiť prístup k vakcínam aj pre chudobnejšie krajiny sveta.  

10:15 Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (84), nasleduje Žilinský (58), Prešovský (54), Trenčiansky (52), Banskobystrický (25), Trnavský (21), Bratislavský (9) a Nitriansky (8).

10:00 Aktuálna situácia:

  • vykonalo sa 7 995 PCR testov, pozitívych bolo 350
  • pribudlo 26 obetí
  • hospitalizovaných je 1 088 (+55) chorých
  • na JIS je 109 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 136 osôb
  • zaočkovali 1 262 108 ľudí ( +18 351)

9:00 Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv v pondelok schválil používanie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre osoby vo vekovej kategórii 12 - 15 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

8:00 V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách Trenčianskeho samosprávneho kraja zaočkovali počas víkendu (8. – 9. 5.) 6417 ľudí. V oboch centrách očkovali aj tých záujemcov o vakcináciu, ktorí sprevádzali osoby nad 70 rokov.

„V oboch veľkokapacitných krajských očkovacích centrách sme počas víkendu zaočkovali celkom 6417 ľudí, z toho 4175 vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech a 2242 od spoločnosti AstraZeneca,“ doplnil predseda TSK Jaroslav Baška.

7:00 Mobilné očkovacie jednotky zriadené Banskobystrickým samosprávnym krajom zaočkovali v okresoch Revúca a Banská Štiavnica doposiaľ 751 seniorov. Pilotnú fázu mobilného očkovania hodnotí BBSK úspešne, aktuálne preto hľadá ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, vďaka ktorým bude môcť službu rozšíriť.

6:00 V utorok nadránom priviezlo maďarské nákladné lietadlo zásielku 200.000 dávok ruskej vakcíny proti novému druhu koronavírusu Sputnik V. Informoval o tom na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý zdôraznil, že ide o poslednú zásielku, ktorou Moskva splnila zmluvu uzatvorenú s Maďarskom.

Pozrite si, to najdôležitejšie zo včera >>>>