Podľa Kloseho sa v piatok večer u osoby, ktorá sa vrátila z Juhoafrickej republiky, zistilo niekoľko mutácií typických pre variant omikron, predtým známy pod označením B.1.1.529. Na výsledky kompletného sekvenovania genómu vírusu sa ešte čaká, dodal minister s tým, že infikovaný je v domácej izolácii.

Hesenské ministerstvo sociálnych vecí podľa agentúry DPA spresnilo, že spomínaná osoba vstúpila na územie Nemecka cez letisko vo Frankfurte nad Mohanom.

 

Prvý prípad nákazy variantom omikron zachytili aj v Česku

Prvý prípad nákazy variantom omikron pravdepodobne zachytili i v susednom Česku. Zaznamenali ho u ženy, ktorá do ČR pricestovala z Namíbie cez Juhoafrickú republiku a Dubaj. Aj v tomto prípade sa čaká na potvrdenie výsledkov sekvenovania.

Súťaž
Zdroj: archív

Prvý zaznamenaný prípad nákazy variantom B.1.1.529 v Európe oznámilo v piatok Belgicko. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok označila novoobjavený variant omikron, známy aj ako B.1.1.529, za "variant vyvolávajúci znepokojenie".

Anketa
Máte obavy z nového variantu koronavírusu?

WHO spresnila, že prvá známa vzorka potvrdzujúca infekciu variantom omikron bola odobratá 9. novembra v Juhoafrickej republike.