"Sme si vedomí vyjadrení niektorých členských štátov v súvislosti s jednostrannými opatreniami. V súčasnosti je dôležité, aby všetky krajiny pracovali v duchu kompromisu a konštruktívne," uviedla komisia prostredníctvom hovorkyne.

Ukrajina bola jedným z popredných svetových vývozcov obilia, ruská vojenská invázia v roku 2022 však znížila jej schopnosť dodávať poľnohospodárske produkty na svetové trhy cez čiernomorské prístavy. Odvtedy sú ukrajinskí farmári odkázaní na vývoz obilia cez susedné krajiny.

WA 5 archív Izmail - Na archívnej snímke z 26. apríla 2023 pracovníci nakladajú obilie v prístave Izmail v Odeskej oblasti na juhozápade Ukrajiny. Veľvyslanci 31 členských štátov NATO a Ukrajiny sa v stredu 26. júla 2023 stretli v Bruseli na zasadnutí nedávno vytvorenej Rady NATO-Ukrajina, aby na žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prediskutovali situáciu ohľadne vývozu ukrajinského obilia po odstúpení Ruska od čiernomorskej dohody o jeho bezpečnej preprave. Čiernomorská obiln
Zdroj: Andrew Kravchenko

Záplava obilnín a olejnín do susedných krajín však ovplyvnila príjmy tamojších poľnohospodárov a viedla k tomu, že vlády zakázali dovoz poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny, spresňuje Reuters.

Európska únia v máji zasiahla, aby zabránila jednotlivým krajinám konať jednostranne a zaviedla vlastný zákaz dovozu z Ukrajiny do susedných krajín. Na základe tohto zákazu mohla Ukrajina vyvážať cez tieto krajiny pod podmienkou, že sa výrobky predajú inde.

EÚ tento zákaz v piatok nepredĺžila po tom, čo sa Ukrajina zaviazala prijať opatrenia na sprísnenie kontroly vývozu do susedných krajín. Poľsko, Slovensko a Maďarsko v reakcii na to v piatok oznámili, že napriek rozhodnutiu Komisie zachovajú svoje vlastné obmedzenia na dovoz obilia z Ukrajiny.

Táto otázka je obzvlášť citlivá v Poľsku, ktoré čakajú v októbri voľby a kde sú poľnohospodári kľúčovým elektorátom vládnucej nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS), konštatuje Reuters.

"Naším cieľom je teraz zaviesť a sfunkčniť nový systém," uviedla hovorkyňa Eurokomisie a dodala, že pondelkové stretnutie so zástupcami všetkých zainteresovaných krajín EÚ poskytne príležitosť na ďalšiu diskusiu o tejto otázke.