"Za uplynulé dva týždne Rusko zrejme utrpelo najväčšiu mieru obetí od prvého týždňa invázie na Ukrajinu," uviedol britský rezort obrany.

Odvolal sa pritom na štatistiky o počte obetí medzi ruskými vojakmi, ktoré zverejnil ukrajinský generálny štáb. Aj keď britská vojenská spravodajská služba nedokáže overiť údaje zverejnené ukrajinskou stranou, predpokladá, že "trendy, ktoré tieto údaje vykresľujú, sú zrejme správne".

Zdravotní ošetruje zraneného ukrajinského vojaka v meste Bachmut na východe Ukrajiny vo štvrtok 12. januára 2023.
Zdroj: LIBKOS

Priemerne zomrelo za uplynulých sedem dní denne 824 ruských vojakov, čo je štyrikrát viac ako bol priemer vlani v júni alebo v júli, uvádza britské ministerstvo obrany. Mnoho vojakov pritom stále zomiera aj na ukrajinskej strane, upozorňuje rezort.

"Nárast v počte ruských obetí zrejme spôsobilo viacero faktorov vrátane nedostatku vycvičených vojakov, koordinácie a zdrojov na fronte - príkladom toho je najmä Vuhledar a Bachmut," uvádza ministerstvo.

Zničené centrum mesta Bachmut po ruskom ostreľovaní v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v piatok 10. februára 2023. Na stene budovy sa nachádza nápis Bachmut miluje Ukrajinu.
Zdroj: LIBKOS

Britský rezort obrany zverejňuje od začiatku invázie každý deň správu o situácii na Ukrajine, kam ruské vojská vpadli takmer pred rokom. Cieľom tejto iniciatívy je oponovať ruskému naratívu o priebehu konfliktu. Moskva však Londýn obviňuje z vedenie dezinformačnej kampane, píše DPA.