Reklama

Z oblakov rovno do väzenia: Hrozí Slovákom zadržaným v Iráne trest smrti?!

MARKO  KEXOVIC: Aj on  je účastníkom  výpravy.

Zdroj: archív

Reklama

Návšteva kolísky ľudstva sa zmenila na nočnú moru! Výlet partie slovenských paraglajdistov do Iránu môže mať dramatickú dohru. Piatich, možno až šiestich Slovákov totiž zadržali pre podozrenie zo špionáže. V krajine za to hrozí trest smrti.

Skupina dobrodruhov sa vybrala do Iránu v rámci plánovanej expedície paraglajdingového klubu. Podľa nášho zdroja z ministerstva zahraničia si mladí muži išli zalietať aj s kamerami.

Nakrútili totiž už viacero dokumentov. „Snažíme sa lietať čo najviac s miestnymi, ale veľmi sa nám nedarí, tak sme mali samostatné lety. Nie je to tu celkom easy, musíme sa vyhýbať vojenským základniam, takže sa tu nedá letieť úplne všade. Dnes má byť opäť letovo, tak sa idem na to pripravovať,“ znie posledný zápis v blogu paraglajdistov.

Otec prezradil detaily

Počas letu sa im evidentne vojenskému objektu vyhnúť nepodarilo. Medzi zadržanými je aj Marián Kriššák (29) z Kežmarku. Jeho otec sa o zadržaní syna dozvedel z mailu.


NA ZMRZLINE: Členovia výpravy si pohostinnosť miestnych pochvaľovali.
Foto: archív

Podľa otca asi 8-členná skupina paraglajdistov lietala v Iráne aj s Francúzmi. Jeden zo skupiny zosadol na nesprávnom mieste, a tak ich chytili.

Problém bol aj v tom, že mali dvojpásmové vysielačky, hoci v Iráne sú povolené iba jednopásmové. A zle narobilo i to, že chlapci si lety nakrúcali, čo bolo Iránčanom podozrivé.

Všetkých uväznili, ale Francúzov neskôr pustili, vo väzení ostali iba Slováci. „Ale nebojíme sa oňho, je to dobrodruh, má už za sebou výlety do Nepálu či Indie,“ dodal otec. V Iráne pritom za špionáž hrozí i trest smrti.

Diplomacia sa snaží

Paraglajdistov zadržiavajú zrejme už vyše troch týždňov. „Ubezpečujeme vás, že podnikáme príslušné kroky. Zastupiteľský úrad v Teheráne je v priamom kontakte so zadržanými aj s iránskou stranou. Ešte nepadol finálny verdikt, všetko je otvorené,“ povedal hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.

Kto sú zadržaní Slováci?

Dvaja zo zadržaných sú z Kežmarku, hoci Dalibor Krupka (hore) žije v Bratislave. Jeho mamu sme včera nezastihli. Hovorili sme však s bratom ďalšieho Kežmarčana Mariána Kriššáka. Príbuzní už vedia, čo sa v Iráne stalo, Marián (dolu) im vraj poslal mail, že ich zadržali.

„Ale určite nič zlého neurobil! On je športovec, s paraglajdistami stále niekde chodí, bol napríklad v Macedónsku alebo v Indii,“ povedal Mariánov brat. Ako vzápätí dodal: „Veríme, že sa z toho dostane.“ Ďalší dvaja zadržaní by mali byť z Bratislavy, ich príbuzných sme však doma nezastihli.

(sv, zo)

Slovák Martin Valúch: Pôjdu na samotku

Martin Valúch odišiel do tejto krajiny ešte v roku 2008. V auguste 2012 ho však Iránci zadržali za údajnú špionáž.

„Celé sa mi to zdá zvláštne, žeby nejakí chlapíci z rogala niečo fotili. Obzvlášť preto, že určite vedeli o mojom prípade a napriek tomu by niečo také vôbec riskovali. Ale, samozrejme, ako to bolo, vedia iba oni,“ hovorí Valúch.

O mladom Dubničanovi v čase, keď bol vo väzení, dokonca iránska televízia odvysielala dokument s názvom „Lovec v pasci“. Martin tam rozprával, ako prišiel pracovať do USA a neskôr sa mu ozval dôstojník CIA.

Verím, že to dobre dopadne

Martin pobudol niekoľko mesiacov aj v iránskom väzení a prvých 40 dní bol na samotke. Podobný scenár vraj čaká aj zatknutých Slovákov. „Určite ich rozdelia na samotky a nasledovať budú individuálne výsluchy.

Dôležité bude, aby sa ich výpovede zhodovali. Zrejme povedia, že tam boli na rogalách a to je všetko,“ povedal Martin. Iránci ho napokon aj pomocou rezortu diplomacie prepustili a domov sa vrátil tento rok vo februári.

Po príchode na Slovensko prezradil, že jeho výpoveď iránska polícia zostrihala. Slovák v Iráne pracoval v oblasti personalistiky a pôsobil tam ako headhunter, teda lovec mozgov.

V súčasnosti sa venuje písaniu knihy. „Dúfam, že sa celá situácia vysvetlí. Pokiaľ budú Slováci spolupracovať a hovoriť pravdu, som presvedčený, že to s nimi dopadne dobre,“ dodáva Martin.

(vip, mk)