Reklama

Obchodná vojna eskaluje: Donald Trump uvalí clá na automobily! Priemysel sa otriasa v základoch

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Ostrá výmena názorov medzi Trumpom a Zelenským
    Zdroj: X
    Reklama

    Prezident Spojených štátov Donald Trump dnes o 21:00 SEČ na tlačovej konferencii oznámi zavedenie ciel na automobily. Informovala o tom hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová, ktorá však odmietla upresniť konkrétnu výšku ciel s tým, že toto oznámenie ponechá na prezidenta.

    Trump už začiatkom týždňa avizoval, že v najbližších dňoch podrobne popíše nové obchodné opatrenia. Podľa agentúry Bloomberg naznačil, že tieto cla by mohli byť zavedené ešte pred rozsiahlymi recipročnými clami, ktoré majú postihnúť krajiny s najväčším podielom na obchodnom deficite USA. Tieto opatrenia sú naplánované na 2. apríla, uvádza agentúra Reuters.

    Zdroj: Mark Schiefelbein

    Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová hovorí počas brífingu v Bielom dome vo Washingtone 26. marca 2025. Americký prezident Donald Trump v stredu oznámi clá na dovoz áut. Biely dom tvrdí, že tento krok podporí domácu výrobu.

    Navrhované dovozné clo vo výške 25 %, ktoré Trump predstavil už vo februári, by mohlo vyvolať silný otras v globálnom automobilovom priemysle. Ten sa už teraz nachádza v neistote v dôsledku nečakaných Trumpových vyjadrení a častých zmien v obchodnej politike.

    Podľa deníka Financial Times (FT), ktorý sa odvoláva na dobre informované zdroje, Trumpov plán zahŕňa dvojfázový colný režim. Tento režim by zahŕňal okamžité zavedenie mimoriadnych ciel na dovozy automobilov a následné vyšetrovanie obchodných praktík partnerských krajín.

    Zdroj: TASR

    Americký prezident Donald Trump počúva počas zasadnutia vlády v Bielom dome vo Washingtone v pondelok 24. marca 2025.

    Zdroje FT taktiež uvádzajú, že Trumpov tím zvažuje využitie mimoriadnych právomocí, ktoré administratíve priznal napríklad zákon o medzinárodných pohotovostných ekonomických opatreniach (IEEPA) alebo časť colného zákona z roku 1930. Tieto mechanizmy by mohli americkej vláde umožniť zaviesť cla až do výšky 50 % ešte pred ukončením vyšetrovania obchodných partnerov.