Nová štúdia o prenose koronavírusu pobúrila odborníkov: TOMUTO za žiadnu cenu neverte, varujú!
16. 4. 2020, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 12:15)

Zdroj: Twitter
Pre pandémiu koronavírusu COVID-19, ktorý sa do sveta dostal z Číny, neprestávajú odborníci a vedci pátrať, ako sa vírus preniesol na človeka. Prvotné výskumy poukazovali na prenos ochorenia z netopierov, ktoré sú v niektorých častiach Číny považované za lahôdku. Najnovšie však kanadskí vedci tvrdia, že vírus sa na človeka preniesol z omnoho bežnejšieho zvieraťa.
Zdroj: archív DANY ČERMÁKOVEJ
Zdroj: Twitter
Zdroj: Getty
Galéria k článku
Obrovský rozruch vyvolala pred pár dňami štúdia kanadských vedcov, ktorí sú presvedčení, že koronavírus sa na človeka preniesol prostredníctvom psov. Ich štúdia však podľa odborníkov, ktorí skúmajú koronavírus od počiatku, nie je podložená dostatočným množstvom faktov a vzoriek. O novej štúdii prenosu koronavírusu na človeka informoval britský portál Daily Mail.
Zdroj: ilustračné, archív
Pásavec má tvrdý pancier.
V začiatkoch šírenia koronavírusu sa objavovali informácie, že COVID-19 sa na človeka preniesol z netopierov alebo pásavcov, ktoré sú v Číne obľúbenou pochúťkou. Podľa najnovšej štúdie kanadských vedcov však za prenos koronavírusu na človeka môžu údajne naši domáci miláčikovia.
Neoverená štúdia pobúrila odborníkov
Štúdia tvrdí, že pes môže byť sprostredkujúcim zvieraťom, ktoré šíri koronavírus z netopierov na človeka - a nie pásavec, ako sa pôvodne predpokladalo. Autor štúdie a biológ Xuhua Xia z Ottawskej univerzity načrtol scenár, v ktorom sa koronavírus prvýkrát rozšíril z netopierov na túlavých psov, ktoré požierali netopierie mäso.
Zdroj: Twitter
Vývar z netopiera patrí v Číne k lahôdkam.
Jeho tvrdenie je však podľa odborníkov dostatočne nepodložené a mohlo by vo svete vyvolať paniku. „Je skutočne dôležité si uvedomiť, že je to iba teória,“ uviedla na margo štúdie hlavná veterinárna úradníčka RSPCA Caroline Allenová.
„V súčasnosti nie je dokázané, že pes bol pôvodcom tohto vírusu, ani dôkazy, že zohrávajú úlohu pri šírení vírusu COVID-19, čo je choroba prenášaná medzi ľuďmi. Je životne dôležité, aby ľudia neopúšťali svojich domácich miláčikov ani nezabíjali túlavých psov na základe tejto teoretickej štúdie alebo zavádzajúcich správ, pretože by to mohlo mať obrovský vplyv na dobré životné podmienky zvierat,“ dodala na záver a poprosila ľudí, aby sa podobnými neoverenými štúdiami v žiadnom prípade nenechali vystrašiť.
Mohlo by vás zaujímať:
- Slovák Paul Martinka fotí pre americký New York Post: Drsná spoveď o živote v epicentre nákazy!
- KTO ZAVINIL NÁKAZU v domove dôchodcov v Pezinku? Zasiahol minister aj župan
- Prieskum na Slovákoch: Až toľkoto z nás má strach z krízy a prepúšťania