"K tomuto rozhodnutiu viedla súčasná politická situácia," skonštatoval Mattarella v krátkom televíznom vystúpení, z ktorého cituje agentúra AFP.

Draghi sa rozhodol odstúpiť po tom, čo sa tri veľké strany vládnej koalície – Liga Mattea Salviniho, Forza Italia Silvia Berlusconiho a Hnutie piatich hviezd – v stredu v Senáte nezúčastnili na hlasovaní o dôvere Draghimu.

KK31 Rím - Taliansky premiér Mario Draghi (vpravo) počas prejavu v v Senáte - hornej komore talianskeho parlamentu v súvislosti s vládnou krízou 20. júla 2022 v Ríme. Vľavo taliansky minister zahraničných vecí Luigi DI Maio. FOTO TASR/AP Italian Premier Mario Draghi, right, flanked by Foreign Minister Luigi DI Maio delivers his speech at the Senate in Rome, Wednesday, July 20, 2022. Draghi was deciding Wednesday whether to confirm his resignation or reconsider appeals to rebuild his parliamentar
Zdroj: Andrew Medichini

Mattarella sa ešte v priebehu štvrtka stretne s predsedom Poslaneckej snemovne Robertom Ficom a predsedníčkou Senátu Elisabettou Casellatiovou, aby sa dohodli na konkrétnych krokoch pri rozpustení parlamentu, informovala agentúra ANSA.

Predčasné parlamentné voľby by sa mohli podľa agentúry ANSA konať 25. septembra. Tento dátum sa spomínal už predtým, avšak vznikli obavy z kolízie volieb so židovským Novým rokom, ktorý sa začína západom slnka 25. septembra. Židovská obec však vo štvrtok vyhlásila, že nemá problém s konaním volieb v tento deň.

Podľa úradu prezidenta ostanú súčasní členovia vlády zatiaľ vykonávať svoju funkciu.

K vládnej kríze v Taliansku došlo po tom, ako Hnutie piatich hviezd – jeden z politických subjektov v širokej vládnej koalícii – minulý štvrtok odmietlo podporiť vládu pri hlasovaní o dôvere, spojenom s vládnym balíkom opatrení na pomoc rodinám a podnikateľom v súvislosti s rastom cien energií.

Draghi po tomto hlasovaní podal demisiu. Mattarella ju však vtedy neprijal a požiadal premiéra, aby sa ešte usiloval hľadať podporu v parlamente.