Wiegand je podozrivý z toho, že si pre seba a ďalšie osoby zabezpečil zaočkovanie vakcínou proti koronavírusu bez ohľadu na stanovené poradie prioritných skupín obyvateľstva, uviedli v pondelok vyšetrovatelia.

Údajne sa tak dopustil sprenevery, keďže očkovacie látky patrili mestu Halle a on ako primátor nebol ich vlastníkom, ale správcom. Príslušné nariadenie o poradí očkovania stanovuje, že ani zvyšné dávky vakcín nesmú byť použité mimo určeného poradia.

Mimo poradia sa nechali zaočkovať viacerí

Proti koronavírusu sa mimo poradia nechali zaočkovať okrem Wieganda aj najmenej desiati členovia mestskej rady v Halle v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko.

Samotný primátor svoje konanie zdôvodnil tým, že pre zvyšné dávky vakcín v miestnej nemocnici sa nenašli pracovníci záchranárskych služieb, lekári či príslušníci krízového štábu a hrozili, že tieto očkovacie látky vyhodia. Podľa jeho slov prebehlo teda očkovanie v súlade s predpismi.

Nárok na prednostné očkovanie v Nemecku majú rizikové skupiny obyvateľstva, ako napríklad starší ľudia či zdravotnícky personál, pripomína DPA. Vláda prisľúbila, že do 21. septembra zaistí možnosť zaočkovanie pre každému dospelého človeka v krajine.