Nečakaný príkaz Lukašenka: Nariadil náhlu kontrolu nosičov jadrových zbraní
7. 5. 2024, 17:32 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:55)
Bielorusko v utorok oznámilo, že na príkaz prezidenta Alexandra Lukašenka začalo s nečakanou inšpekciou svojich nosičov nestrategických jadrových zbraní.
Zdroj: Gavriil Grigorov
Zdroj: Gavriil Grigorov
Zdroj: Gavriil Grigorov
Galéria k článku
Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok nariadil jadrové cvičenia na svojom území, čo vyvolalo obavy z použitia týchto zbraní na Ukrajine.
Zdroj: Sergei Ilnitsky
EBE 41 Moskva - Na snímke Vladimir Putin prichádza zložiť prísahu počas inaugurácie vo Veľkom kremeľskom paláci v Moskve v utorok 7. mája 2024. FOTO TASR/AP Vladimir Putin walks to take his oath as Russian president during an inauguration ceremony in the Grand Kremlin Palace in Moscow, Russia, Tuesday, May 7, 2024. (Sergei Ilnitsky/Pool Photo via AP)
Nestrategické jadrové zbrane, známe aj ako taktické, sú určené na použitie na bojisku prostredníctvom raketových striel. Sú menej ničivé ako strategické jadrové zbrane používané na vyhladenie celých miest a doteraz ešte nikdy neboli použité v boji.
"V súlade s príkazom bieloruského prezidenta sa uskutočňuje náhla kontrola nosičov nestrategických jadrových zbraní," uviedlo bieloruské ministerstvo obrany.
Zdroj: TASR/AP
KK4 archív - Na videosnímke z 26. októbra 2022 medzikontinentálna balistická raketa Jars je skúšobne odpálená v rámci ruských jadrových skúšok z odpaľovacieho zariadenia v Plesecku na severozápade Ruska. Ruská štátna Duma v stredu 18. októbra 2023 v druhom a záverečnom treťom čítaní odsúhlasila odstúpenie Moskvy od ratifikácie Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). FOTO TASR/AP
Inšpekcia preverí "plánovanie, prípravu a použitie úderov s taktickými jadrovými hlavicami" a zapojí sa do nej letka lietadiel Su-25, dodalo ministerstvo.
Bielorusko nemá vlastné jadrové zbrane, ale minulý rok súhlasilo s umiestnením ruských taktických hlavíc na svojom území.
Putin po začiatku konfliktu na Ukrajine zintenzívnil svoju jadrovú rétoriku a vo februárovom prejave k národu varoval, že existuje "reálne" riziko jadrovej vojny.
Rusko vlani upustilo od ratifikácie Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT) a odstúpilo od kľúčovej dohody o znížení počtu zbraní so Spojenými štátmi.