Varujú pred tým vedci v časopise Interface britskej Kráľovskej spoločnosti, ktorý dnes vychádza. Aedes albopictus, ktorý je pôvodom z Ázie, sa ale v posledných desaťročiach rozšíril do ďalších teplých, ale netropických oblastí vo svete, je zodpovedný aj za prenos žltej zimnice alebo západonílského vírusu.

Do Európy sa prvýkrát dostal koncom 70. rokov minulého storočia, a to vďaka dovozu tovaru z oblastí jeho výskytu. V súčasnosti sa uchytil už v 17 európskych krajinách. V Českej republike výskyt tohto druhu zatiaľ zaznamenaný nebol.

Choroby dengue alebo chikungunya boli v roku 2010 hlásené vo Francúzsku. Dengue si v rovnakom roku priviezol domov aj nemecký turista, ktorý sa predtým rekreoval v Chorvátsku.

Komárovi vyhovuje vlhkejšie prostredie

Podľa výskumníkov Univerzity v Liverpoole, ktorí zhromaždili údaje o vývoji počasia v Európe od roku 1950, sú klimatické podmienky na starom kontinente pre výskyt komárov tigrovaných čím ďalej tým priaznivejšie. Môžu za to stúpajúce priemerne teploty a zároveň väčšia vlhkosť vzduchu a rastúce množstvo zrážok.

Ak od 60. do 80. rokov začali pre komáre byť priaznivé južné oblasti Francúzska, Talianska, severného Španielska, východné pobrežie Jadranského mora a tiež západné Turecko, potom v posledných dvoch desaťročiach sa tomuto hmyzu otvára cesta aj na severozápad Európy, teda do krajín Beneluxu, západného Nemecka a na Balkán.

Naopak stále suchšie počasie v Stredomorí už komárom tigrovaným prestáva vyhovovať.

Vedci upozorňujú, že vo svojom výskume sa ale nezameriavali na vegetačné a pôdne podmienky v "ohrozených" oblastiach, ktoré tiež majú významný vplyv na vydarené množenie tohto hmyzu.