Reklama

Najväčšie ZÁHADY ľudstva: Tajomstvo Ďatlovovej výpravy neobjasnili ani po 60. rokoch!

V roku 1956 sa vybrala skupinka turistov tzv. Ďatlovovej výpravy na ruské pohorie Ural.

Zdroj: Dyatlovpass

Reklama

Záhada, ktorá máta ľudí dodnes. V roku 1956 sa vybrala skupinka turistov tzv. Ďatlovovej výpravy na ruské pohorie Ural. Expedíciu však neprežil ani jeden. UPOZORŇUJEME, že fotografie v článku nie sú vhodné pre slabé povahy!

Čo sa presne stalo?

V noci z 1. na 2. februára 1959 zahynula za doteraz nejasných okolností v priesmyku na severnom Urale skupina turistov vedená študentom techniky Igorom Ďatlovom. Počas pátracej operácie, ktorá sa začala až 16. februára, boli postupne nájdené telá všetkých účastníkov výpravy. Určovanie príčiny ich tragického konca komplikovala skutočnosť, že väčšina tiel bola nájdená nahá v snehu, pričom niektoré niesli znaky zvláštnych, so životom nezlučiteľných poranení. To vyvolávalo dojem, že turisti sa niečoho zľakli do takej miery, že vybehli zo stanu do mrazivého počasia takmer úplne nahí.  Viac fotografií nájdete v galérii článku TU.

VIDEO: Navštívili sme Černobyľ

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Denník Plus JEDEN DEŇ navštívil Černobyľ

    Zdroj: dyatlovpass.com

    Igor Ďatlov (vľavo) sleduje lúčenie Dubininy s Yudinom (v strede), ktorý ako jediný výpravu prežil. Tesne pred samotnou túrou k hore ochorel, a preto v expedícii ďalej nepokračoval. Nevoľnosť mu zachránila život.

    V súvislosti s tragédiou preto vznikali počas šiestich desaťročí rôzne konšpiračné a mysteriózne teórie hovoriace, že výprava sa stala obeťou tajných vojenských testov, mimozemšťanov či útoku snežného muža yeti. Tajuplnosť celého prípadu podporovala aj skutočnosť, že cieľom výpravy bola hora Otorten, čo v jazyku miestnych obyvateľov - mansijskej národnostnej menšiny - znamená "Nechoď tam", a výprava samotná zahynula na úbočí hory Cholat Sjachyl, čo v mansijčine znamená "Mŕtva hora".

    Záhadu vraj vyriešili... 

    "V súčasnosti vstupuje vyšetrovanie do kľúčovej etapy, ktorej cieľom je určenie konkrétnej príčiny smrti turistov. Z pôvodných 75 verzií sme pripravení vyšetriť tri najpravdepodobnejšie, pričom všetky majú spojitosť s prírodnými javmi," vyhlásil pre televíznu stanicu Efir hovorca prokuratúry Alexandr Kurennoj.

    Zdroj: Instagram

    Brutálna smrť turistov na Mŕtvej hore nebola dodnes objasnená.

    V súvislosti s prípadom, ktorý mnohé roky živil rôzne konšpiračné a mysteriózne teórie, Kurennoj dodal, že "trestný čin je úplne vylúčený, keďže niet ani jedného dôkazu, ktorý by hovoril v prospech takejto verzie". Tromi najpravdepodobnejšími pracovnými verziami sú momentálne: lavína, dosková lavína a uragán. Konkrétne rýchly vietor, ktorý je aj jednou z príčin vzniku doskových lavín, predstavuje podľa Kurenného v danej oblasti nebezpečnú prírodnú silu.

    Aj napriek tomu, že experti zmietli zo stola výskyt akéhokoľvek nadprirodzeného javu, konšpirátori si myslia svoje. Žeby lavína či uragán zapríčinili vytrhnutý jazyk, chýbajúce oči a spálenú pokožku? Hrôzostrašný pohľad na znetvorené telá šokoval aj obhliadajúcich lekárov. Na väčšine tiel sa dokonca nenašli žiadne povrchové poranenia, no ich vnútornosti boli v stave nezlučiteľnom so životom. 

    Najpravdepodobnejšia teória

    Experti si síce myslia svoje, no lovci záhad majú na celú vec podstatne iný názor a z troch spomínaných teórií sa im najviac pozdáva práve tá tretia - silný vietor. 

    Hum je zvuk neznámeho pôvodu, ktorý však počuje len veľmi malé percento ľudí. Avšak podľa štúdií vykonaných na vzorke ľudí a vypočutí pacientov, ktorí tento infra zvuk počujú, je veľmi pravdepodobné, že môže spôsobiť ťažké psychické stavy či dokonca krvácanie. Názory na vznik humu sa však líšia. Za jeho vznikom vraj môže byť tajný vládny výskum, pokusy na ľuďoch, mimozemšťania, ale aj silný vietor.

    Zdroj: dyatlovpass.com/youtube

    V noci z 1. na 2. februára 1959 zahynula za doteraz nejasných okolností v priesmyku na severnom Urale skupina turistov vedená študentom techniky Igorom Ďatlovom.

    Práve ten v spojitosti so zvláštnymi prírodnými javmi, ktoré spozoroval aj miestny kmeň a podľa nich dokonca pomenoval jednotlivé územia - ako mŕtva hora či miesto, kam nevstúpiš, by mohli byť príčinou humu. Je to veľmi intenzívny zvuk na veľmi nízkej frekvencii 3 až 30 Hz, ktorý väčšina ľudí opisuje ako rachot motora či zvuk pripomínajúci vysoké napätie. Neustály hluk s vysokou frekvenciou pritom môže z človeka spraviť v priebehu niekoľkých hodín blázna. Čo by vysvetľovalo aj zvláštny únik zo stanu, ktorý členovia expedície rozrezali zvnútra a následne sa pokúsili polonahí v šialených mrazoch uniknúť. 

    Viac na Pluska.sk: