Reklama

Najväčší vinníci klimatickej krízy: Táto päťka štátov planéte poriadne zavarila

Podľa think-tanku Carbon Brief je Čína za súčasnú nepriaznivú situáciu rovnako zodpovedá ako Spojené štáty, pretože – aj keď začali spaľovať uhlie neskôr – v posledných rokoch natoľko znásobili úsilie o priemyselný rast, že takmer dohnali desaťročia trvajúci sklz.

Zdroj: Kevin Frayer

Reklama

Zatiaľ čo väčšina sveta si uvedomuje, že musí čo najviac obmedziť používanie fosílnych palív, jedna krajina robí pravý opak.

Čína, ktorá je najväčším producentom a spaľovačom uhlia vo svete, plánuje v najbližších 10 rokoch ešte viac rozšíriť svoju 60-percentnú závislosť od tohto zdroja energie. Tzv. uhlíkovú neutralitu sa čínsky drak zaviazal docieliť až v roku 2060, desať rokov po ostatných signatároch Parížskej klimatickej dohody, napísal britský denník Daily Mail.

Komunistická veľmoc pritom už roky tvrdí, že za globálne otepľovanie nesie historickú zodpovednosť Západ a jeho desiatky rokov industrializácie. Podľa najnovšej štúdie je však práve Čína druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia vo svete, a to aj s prihliadnutím na to, že Východ začal s priemyselnou revolúciou neskôr ako Západ.

Uhoľná elektráreň

Zdroj: Getty Images

Uhoľná elektráreň

Podľa think-tanku Carbon Brief je teda Čína za súčasnú nepriaznivú situáciu rovnako zodpovedá ako Spojené štáty, pretože – aj keď začali spaľovať uhlie neskôr – v posledných rokoch natoľko znásobili úsilie o priemyselný rast, že takmer dohnali desaťročia trvajúci sklz.

Okrem USA a Číny sa v prvej päťke najväčších znečistovateľov planéty nachádzajú Rusko, Brazília a Indonézia.

Navyše sa neočakáva, že by sa čínsky prezident Si Ťin-pching (68) zúčastnil klimatického samitu COP26.

Zdroj: Getty Images

Čínsky prezident Si Ťin-pching

Pozrite si aj:

Vyberáme pre vás niečo PLUS