Oficiálne pocty, ako strielanie zo zbraní na pravé poludnie v deň jej narodenín, pritom Alžbeta zrušila už druhý rok po sebe. Najprv v 2020 pre pandémiu koronavírusu a teraz pre smrť milovaného manžela, ktorý jej stál po boku takmer 74 rokov.

FOTO mladej Alžbety, na ktorých kráľovnú ani nespoznáte >>

Boris Johnson: Som hrdý, že môžem byť jej premiérom
Kráľovná si svoje stredajšie narodeniny pripomenie len formou menšej slávnosti na Windsorskom hrade, kde sa počas pandémie koronavírusu zdržiava. Pripojiť by sa k nej mali aj niektorí členovia kráľovskej rodiny. Obdiv jej pri príležitosti 95. narodenín vyjadril aj britský premiér Boris Johnson. „Som hrdý, že môžem slúžiť ako jej premiér,“ napísal.

Jediné, čo si kráľovná údajne dopraje, bude súkromný obed s najbližšou rodinou. Ak si však myslela, že príchod princa Harryho do Británie, ktorý priletel z USA kvôli pohrebu svojho dedka, jej umožní zhromaždiť po veľmi dlhom čase celú rodinu za jedným stolom, kruto sa mýlila. Harry totiž nasadol do lietadla deň pred Alžbetinou 95-kou. Vyzerá to tak, že Meghan mu bola prednejšia než chvíle strávené so smútiacou babičkou.

Harry sa do Británie vrátil po mesiacoch života „za veľkou mlákou“. Okrem pohrebu sa však s rodinou veľmi nestretol – užil si vraj dlhšie prechádzku s Charlesom, no debata s otcom zjavne neskončila najlepšie, keď si poriadne ani nevybalil kufre a už fujazdil preč. Väčšinu času po príchode navyše strávil osamote v povinnej karanténe vo Frogmore Cottage.

Kráľovná Alžbeta s rodinou
Zdroj: Bettmann

Akési komorné posedenie aj napriek fiasku s Harrym určite v pláne bude. Koniec koncov, aj keby nešlo o kráľovskú rodinu ale obyčajnú, asi nikto by nenechal svoju babku osamote, keď má prvýkrát prežiť narodeniny ako vdova (s výnimkou Harryho). S najväčšou pravdepodobnosťou sa tak k Williamovi, Kate a Charlesovi pridajú aj ďalší členovia aristokratickej famílie.

Dvojnásobný smútok: V deň pohrebu princa Philipa († 99) zomrel Alžbetin dobrý priateľ, sir Michael Oswald, bývalý manažér kráľovských stajní.
Zdroj: Profimedia

Prvýkrát za vyše sedem desaťročí tiež kráľovná nezverejní oficiálny portrét, ako to doteraz mala hlava britskej monarchie každoročne vo zvyku. Smútok bude oficiálne držať až do 23. apríla, teda presne dva týždne od smrti Philipa, no je viac než isté, že žiaľ a prázdnota v jej srdci nezmiznú ešte dlho, dlho po tomto dátume...

Najdlhšie vládnuca britská panovníčka

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>