K prvému výbuchu muničného skladu číslo 16, v ktorom sa nachádzalo 58 ton vojenského materiálu, vrátane munície a zbraní, došlo 16. októbra 2014.

Vzápätí nasledovalo 355 neriadených explózií. Výbuch porozbíjal v širokom okolí okná a povyrážal dvere, pričom ľudia mohli pozorovať obrovský biely oblak. Tesne pred explóziou sa v areáli nachádzalo päť ľudí, trom sa podarilo ujsť – dvoch stála explózia život. Ich telesné pozostatky sa našli 21. novembra 2014.

Začiatkom decembra 2014 vybuchol v areáli ďalší sklad, tentoraz sklad číslo 12, v ktorom sa nachádzalo 98 ton vojenského materiálu. Aj po druhej explózii, ku ktorej došlo 3. decembra, sa až do polovice decembra ozývali z areálu slabé, neriadené explózie.

Pyrotechnici sa preto mohli vrátiť do Vrbětic až 22. decembra 2014.Bývalý vojenský sklad si prenajímala ostravská firma Imex Group, ktorá mala v skladoch uložený muničný materiál a zbrane.

POZRITE SI FOTO Z MIESTA VÝBUCHU >>>

Explózie zasiahli viac ako 1300 hektárov pôdy, z toho približne 340 priamo v areáli. V dôsledku výbuchov museli byť niekoľkokrát evakuovaní obyvatelia Vrbětic i okolitých dedín Vlachovice, Lipovej a Haluzice.

Čo sa dialo dalej? Nájdete na ďalšej strane>>>