Možno len neviete, že ste bohatí: Ak máte v peňaženke tieto euromince, natrafili ste na jackpot
7. 2. 2024, 13:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:44)

Zdroj: Getty Images
Nemusíte byť zberateľom vzácností, aby ste mali niekde doma zapatrošený obrovský poklad! Keďže mince patria prirodzene do obehu, ľahko sa môže stať, že tetuška v sídliskovej samoške či predajca suvenírov v zahraničí vám "omylom" vydajú euromincu, ktorej hodnota ďaleko prevyšuje cifru vyrazenú na hlavnej prednej strane.
Zdroj: Ebay
Zdroj: Ebay
Zdroj: Ebay
Galéria k článku
Ben Wengel, odborník na overovanie pravosti a proces razby, upozorňuje na vzácnosť a hodnotu niektorých európskych mincí, pričom konkrétne poukazuje na kategóriu, ktorá je v numizmatike známa ako "mula".
K mule dochádza vtedy, keď razidlá použité na razbu mincí nie sú správne spárované, čo vedie k nesprávnej kombinácii averzov a reverzov všetkých mincí vyrobených z daného páru razidiel.
Takýchto mincí je málo, ale šancu máte
Wengel, ktorý má bohaté skúsenosti s manipuláciou, overovaním pravosti a triedením mincí vrátane vzácnych mincí vysokej hodnoty, za ktoré sa na aukciách získali značné sumy, zdôrazňuje, že možnosti cenných a obehových európskych mincí sú obmedzené.

Tých niekoľko málo, ktoré existujú, však často spadá do kategórie chybných mincí.
Tieto mula mince sa nachádzajú v obehu a zberatelia si ich cenia pre ich jedinečné a neúmyselné kombinácie vzorov, ktoré sú výsledkom nesprávne zvolených razníc. Takéto chyby dodávajú minciam vzácnosť a zaujímavosť, vďaka čomu sú vyhľadávané numizmatikmi aj zberateľmi.
Vedeli ste, že...?
Vzácne mince sú netradičným, no za to efektívnym spôsobom investície. Ich cena nielenže rastie, ale za normálnych okolností rastie veľmi stabilne, informuje týždenník TREND. Priemerná výnosnosť takýchto špičkových zberateľských kusov je okolo 225 percent za desať rokov.
Vzácnych predmetov v špičkovej kvalite viac nebude, sú naozaj vzácne. Práve preto ich ceny dlhodobo rastú.
Minca v hodnote jedného centu z Turína má hodnotu aj 6600 eur
Zdroj: Ebay
V roku 2002 sa do obehu dostalo 7-tisíc mincí v hodnote jedného centu, ktoré "omylom" vytlačili na dvojcentový formát. Na minci je vyobrazená synagóga Mole Antonelliana v Turíne, pričom bežne sa na jednocentovkách vyskytuje taliansky hrad Castel del Monte v Apúlii. V roku 2013 sa jedna takáto minca predala v aukcii za 6600 eur.
Minca v hodnote 2 € z Grécka vám môže zarobiť aj 40-tisíc eur
Zdroj: Ebay
V roku 2002 Fíni vytlačili 75 miliónov dvojeuroviek s vyobrazením z gréckej mytológie. Tieto platidlá nie sú, samy o sebe, nijako vzácne - s výnimkou verzií, ktoré majú v jednej z mlaých hviezd na okraji písmenko "S". To predstavuje slovo "Suomi", čiže Fínsko. Na internete si viete takúto mincu kúpiť aj vy, pričom ceny sa rôznia. Najlacnejšie ponuky sa začínajú na zhruba šiestich eurách, tie najdrahšie sú v tisícoch. Horná hranica končí na zhruba 40-tisícoch eur.
Fínska dvojeurovka s motívom EÚ
Zdroj: Ebay
V roku 2004 rozšírili rady Európskej únie Maďarsko, Česko a Poľsko. Takýto míľnik si, samozrejme, pýta aj zvečnenie v podobe pamätnej mince. Fíni dovedna vytlačili necelý milión takýchto mincí a ak máte jednu doma, predať ju môžete na internete za niekoľko desiatok eur... najmenej.
Spomienka na herečku a kňažnú Grace Kellyovú
Zdroj: Ebay
Pri príležitosti 25. výročia smrti hollywoodskej herečky a monackej kňažnej Grace Kellyovej vyrazili dvojeurovú, pamätnú mincu s jej podobizňou. Keďže takýchto platidiel vyrazili dovedna až 20-tisíc, ich cena nebola bohvieaká, no to sa počas rokov zmenilo. Dnes nájdete na internete ponuky na predaj v desiatkach, ba aj stovkách či tisícoch eur. Nie zlý kšeft za (ne)obyčajnú dvojeurovku...
Dostanete za ňu najmenej 50-násobok hodnoty
Zdroj: Ebay
Ak sa aj vám v peňaženke vála množstvo dvojcentoviek, skúste sa pozrieť, či medzi nimi nenájdete aj najvzácnejšiu mincu v celej Európe. Je ňou medená kráska z Francúzska menom Marianne, ktorá je národným symbolom Francúzov, znakom slobody a rozumu. Jej cena možno nie je astronomická, no stále podstatne vyššia ako v obchode.
Prečo sú niektoré mince také vzácne?
V oblasti numizmatiky hodnota mince presahuje rámec obyčajnej meny - je spojením vzácnosti, historického významu, stavu a drahého kovu, z ktorého je vyrobená. Hoci najcennejšie mince často unikajú z dosahu bežného zberateľa, ich pôvab pretrváva, či už sú zamknuté v prísne zabezpečených trezoroch, alebo ich náhodne objaví niekoľko šťastlivcov s detektorom kovov na slnkom zaliatom pobreží.
Vôbec najcennejšia minca sveta má hodnotu 20 miliónov
V bohatej zbierke amerických mincí sa žiadna z nich nevyznačuje takou vzácnosťou a hodnotou ako jediný zachovaný zlatý Double Eagle z roku 1849. Toto numizmatické majstrovské dielo, ktoré je jediným známym exemplárom, je relikviou z éry slávnych 20-dolárových Double Eaglov razených počas kalifornskej zlatej horúčky v roku 1850, píše portál atkinsonsbullion.com.
Napriek klamlivému dátumu 1849 zostáva minca trvalým symbolom šialenstva zlatej horúčky, ktoré zachvátilo národ. Tento výnimočný kúsok, ktorý je chránený v posvätných sálach Národných numizmatických zbierok Smithsonovho inštitútu, je svedectvom minulej éry.
Double Eagle z roku 1849, ktorého hodnota je neuveriteľných 20 miliónov dolárov, sa hrdo hlási na trón najvzácnejšej a najcennejšej mince na svete.
Zoznam najdrahších mincí na svete:
- Saint-Gaudens Double Eagle - $20,212,100
- Flowing Hair Silver Dollar - $13,311,850
- Brasher Doubloon - $10,009,500
- Edward III Florin - $6,816,000
- Umayyad Gold Dinar - $5,418,400
- Canadian Gold Maple Leaf - $5,315,400
- 1913 Liberty Head V Nickel - $5,262,100
- 1894-S Barber Dime - $2,412,200
- Lincoln Head Copper Penny - $2,325,200
- 1893 Morgan Silver Dollar - $551,272";i:10;s:35:"Sacagawea Cheerios Dollar - $25,058
Čo určuje hodnotu vzácnych mincí a na čo si treba dávať pozor?
Jedinečnosť: Vzácne mince, najmä tie s chybami alebo jedinečnými prvkami, majú zvyčajne vyššiu hodnotu. Zberatelia často vyhľadávajú mince, ktoré sa odlišujú od bežných.
Stupeň zachovalosti: Stav mince zohráva kľúčovú úlohu. Mince v neporušenom stave alebo v stave blízkom mincovému sú cennejšie ako mince s opotrebovaním. Dobre zachované mince sú pre zberateľov atraktívnejšie.
Cenové trendy: Dopyt a trendy na trhu môžu významne ovplyvniť hodnotu mincí. Ak sa určitá minca stane medzi zberateľmi populárnou alebo zažije prudký nárast dopytu, jej cena sa môže zvýšiť. Pre zberateľov a investorov je dôležité byť informovaný o trendoch na trhu.
Historický význam: Mince s historickým významom alebo dôležitosťou môžu mať vyššiu cenu. Napríklad pamätné mince alebo mince z určitého obdobia môžu byť pre zberateľov cennejšie.
Počet kusov: Počet vyrazených mincí môže ovplyvniť ich vzácnosť. Vo všeobecnosti platí, že nižší počet razieb prispieva k vyššej vzácnosti a následne k vyššej hodnote. Mince s obmedzenou produkciou sú často vyhľadávanejšie.
Zloženie kovu: Niektoré mince môžu mať vnútornú hodnotu vďaka svojmu kovovému zloženiu. Vzácne kovy, ako napríklad zlato alebo striebro, môžu minci dodať vnútornú hodnotu.
Obľúbenosť: Obľúbenosť konkrétnej mince, či už kvôli jej dizajnu, téme alebo historickému kontextu, môže ovplyvniť jej hodnotu. Mince, ktoré zaujmú široké publikum, môžu zaznamenať zvýšený dopyt.
Prečítajte si tiež: