Reklama

FOTO Mor, ktorý zabil 50 miliónov ľudí a vyvolal PANDÉMIU čiernej smrti: Je späť!

Gangréna, odumretá časť tela človeka s morom.

Zdroj: Smith Collection/Gado

Reklama

Jednou z najsmrteľnejších chorôb v histórii ľudstva je práve Čierna smrť, obrovská pandémia pľúcneho moru v 14. storočí, ktorá pripravila o život zhruba 50 miliónov ľudí.

V Číne sa najnovšie objavil nie jeden, ale hneď dva prípady výskytu pľúcneho moru. Len v máji pritom v regióne zomrel mongolský pár, ktorý sa pri liečení „babským receptom“ infikoval konzumáciou surovej obličky svišťa, informovala televízia CNN.

Zdochlina zvieraťa môže byť prenášačom.

Zdroj: Smith Collection/Gado

Zdochlina zvieraťa môže byť prenášačom.

Najnovší prípad výskytu moru diagnostikovali odborníci z Pekingu. V prípade absencie liečenia antibiotikami je úmrtnosť takmer 100-percentná, čo v stredoveku prerástlo až do pandémie tzv. čiernej smrti.

Zdroj: Getty Images

Vykopávky na mieste pohrebiska obetí moru čiernej smrti.

Ak ste si mysleli, že choroby ako mor sú už dávnou minulosťou a ľudstvo ich úplne vykynožilo, ste na omyle. Odhliadnuc od májového fatálneho výskytu moru u dvoch ľudí, v rokoch 2010 až 2015 bolo nahlásených až 3248 prípadov. 584 ľudí nakoniec na mor podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) zomrelo. Choroba sa najčastejšie vyskytuje v Kongu, Peru a na Madagaskare.

Zdroj: Getty Images

Mor sa prejavuje aj zväčšenými lymfatickými uzlinami.

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>

V uplynulých 20 rokoch sa celkovo vyskytlo 50 tisíc ľudských prípadov, kvôli čomu WHO mor zaradila k znovu sa objavujúcim chorobám.
Pre človeka predstavuje riziko pohryznutie blchou infikovanou baktériou Yersinia pestis. Do dnešného dňa síce neexistuje účinná vakcína, no podanie antibiotík v dostatočnom predstihu dokáže zabrániť smrti.

Zdroj: Smith Collection/Gado

Mor je najčastejšie prenášaný blchami.

Nedávno sa však objavili správy z Madagaskaru, podľa ktorých sa na ostrove vyskytla baktéria rezistentná voči streptomycínu, ktorý sa v prípade nákazy zvyčajne podáva ako prvá pomoc.

Zdroj: Getty Images

Yersinia (Pasteurella) Pestis, baktéria moru.

Pokiaľ ide o prevenciu, experti odporúčajú vyčistiť okolie od potenciálnych hniezd hlodavcov: kríkov, kôpok kameňov, odpadkov a dreva. V prípade, že musíte manipulovať s mŕtvymi zvieratami, používajte vždy rukavice.

Zdroj: DEA / G. DAGLI ORTI

Mor v Marseilles v roku 1721.

Prečítajte si aj: