Reklama

Mladík (17) nemá dom ani byt, žije ako nomád vo vlaku: Aha, ako tam býva a koľko ho to stojí

Reklama

Mladý programátor sa zbalil do batoha a kúpil si ročný lístok na vlak. Vo vlaku je, spí, pracuje a brázdi krajinu.

Lasse Stolley (17) žije ako digitálny nomád vo vlakoch. Denne prejde tisíc kilometrov naprieč Nemeckom. Cestuje prvou triedou, spí v nočných vlakoch, raňajkuje v salónikoch a umýva sa vo verejných sprchách. S mladým programátorom sa rozprával Business Insider.

Trvalá adresa – vlak

Stolley žije v nemeckých vlakoch Deutsche Bahn. Má kúpený ročný predplatný lístok. V noci sa vyspí na sedadle, cez deň pracuje ako programátor. Namiesto kolegov má okolo seba cestujúcich. „Súkromie pri bývaní vo vlaku vôbec neexistuje,“ hovorí pre Business Insider. Problém s tým nemá. Tento životný štýl má totiž v jeho očiach plno výhod. Určite sa nemusí báť, že žije v „starých koľajach“: „Mám veľkú slobodu a môžem sa každý deň rozhodnúť, kam chcem ísť, či do Álp, do veľkého mesta alebo k moru. Som úplne flexibilný.“

Podľa vlakového spojenia, počasia a nálady sa ráno rozhodne, či pôjde k Baltskému moru alebo na najvyššiu horu v Nemecku Zugspitze. Stolley často chodí na túry, no má rád aj mestskú turistiku. Rád z vlaku vystúpi aj v hlavnom meste: „Berlín je jednoducho čarovný, pretože je to rozmanité mesto. Je pre mňa ľahké sa tam dostať a vždy je tam niečo, čo sa dá vidieť.“ Často je tiež vo Frankfurte a v Mníchove.

Anketa

Vedeli by ste si predstaviť žiť rok vo vlaku?

  • V slovenských určite nie.72%
  • V jeho veku áno.27%

Hlasovanie bolo ukončené

Ako 12-krát okolo Zeme

Stolley má po nemeckých koľajniciach najazdených viac ako 500 000 kilometrov, čo je asi tucet otočiek okolo Zeme. V lete 2022 po skončení strednej školy ako 16-ročný opustil detskú izbu v dome svojich rodičov vo Fockbeku v Šlezvicku-Holštajnsku a rozhodol sa pre toto dobrodružstvo. Inšpirovaný dokumentom na YouTube si kúpil ročný lístok na vlaky a svoje neobmedzené cestovanie krížom-krážom po Nemecku dokumentuje na blogu.

Prvé mesiace boli náročné, zmeškal vlaky, v noci uviazol na podivných železničných staniciach, no časom sa naučil, ako fungovať. Najdôležitejšia je organizácia. Každú noc musí stihnúť „nočák“. Jeho majetok sa minimalizoval do 36-litrového batoha. Nenosí nič nadbytočné: „Najdôležitejší je môj notebook a slúchadlá na potlačenie hluku, ktoré mi vo vlaku poskytujú aspoň trochu súkromia.“

Zdroj: lassestolley.com

V noci sa vyspí na sedadle, cez deň pracuje ako programátor.

Kradne sa

Život vo vlaku ho ročne stojí okolo 10 000 eur. V cene je aj vstupné do múzeí či verejných spŕch. Jedlo si zväčša kupuje v supermarkete. Najviac ho stála vlaková karta na rok do prvej triedy, kúpil ju so študentskou zľavou za 5 888 eur. Podporujú ho aj rodičia.

Stolley upozorňuje, že v nočných vlakoch sa často kradne batožina, najmä v tých, ktoré idú cez veľké mestá. Privítal by viac bezpečnostného personálu, ktorý by zabránil krádežiam, násiliu a zakročil by aj v prípade hlučných cestujúcich.

„Mojím želaním je poskytnúť spätnú väzbu dopravným spoločnostiam, napríklad Deutsche Bahn, alebo výrobcom vlakov... a dostať za to zaplatené,“ hovorí tínedžer. Nemusí byť od toho ďaleko. Zamestnanci manažmentu železníc ho už pozvali do svojej kancelárie, aby sa podelil o svoje skúsenosti a postrehy. Ponuku na spoluprácu však zatiaľ nedostal. Cestuje tak ďalej.

Prečítajte si aj: