Reklama

FOTO Telo zosnulého pápeža Františka († 88) vystavili v kaplnke: Otvorená rakva a ornát

Reklama

Diana Kotesová

Vedúca oddelenia Zahraničie

Telo zosnulého pápeža Františka vystavili dnes v Bazilike svätého Petra. Tým sa začalo verejné rozlúčenie s hlavou katolíckej cirkvi, ktorá zomrela 21. apríla vo veku 88 rokov.​

Obrad potvrdzujúci Františkovu smrť a uloženie jeho tela do rakvy sa uskutočnil včera večer v Kaplnke Santa Marta, uviedol Vatikán.

V súlade s prianím pápeža Františka je jeho telo uložené v jednoduchej drevenej rakve bez zdobenia, orientovanej smerom k veriacim. Vedľa rakvy horí veľkonočná svieca, symbol Kristovho zmŕtvychvstania. Tisíce veriacich prichádzajú do baziliky, aby sa pomodlili a vzdali úctu pápežovi, ktorý bol známy svojou pokorou a blízkosťou k ľuďom.

Pápežovu rakvu následne prenesú do Baziliky svätého Petra, kde si pápeža bude môcť uctiť verejnosť, informuje stanica Sky News. Kardinál Kevin Joseph Farrell, camerlengo Svätej rímskej cirkvi, ktorý predsedal obradu potvrdenia smrti a uloženia pápežovho tela do rakvy, a traja asistenti dohliadnu na zlomenie pápežovho prsteňa a jeho olovenej pečate, aby ich nemohol použiť nikto iný.

Zdroj: profimedia

Pápežovu rakvu následne prenesú do Baziliky svätého Petra, kde si pápeža bude môcť uctiť verejnosť, informuje stanica Sky News.

Pápež František ešte pred svojou smrťou vyjadril želanie, aby jeho pohreb bol jednoduchý a bez zbytočnej pompéznosti. Rozhodol sa pre pohreb v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, čím sa stal prvým pápežom od roku 1903, ktorý nebude pochovaný vo Vatikáne. Toto rozhodnutie odráža jeho hlbokú úctu k Panne Márii a jeho túžbu po skromnosti aj po smrti.​

Zdroj: Getty Images - Antonio Masiello

Veriaci sa modlia za zosnulého pápeža na námestí Sv. Petra vo Vatikáne.

Vatikán oznámil, že pohrebné obrady sa uskutočnia medzi štvrtým a šiestym dňom po smrti pápeža. Počas deväťdňového obdobia smútku, známeho ako "novendiale", budú prebiehať modlitby a liturgické slávenia. Následne sa zídu kardináli z celého sveta na konkláve, aby zvolili nového pápeža.

Anketa

Aký hlavný odkaz zanechal pápež František svojím želaním ohľadne vlastného pohrebu?

  • Túžba po skromnosti a jednoduchosti.81%
  • Snažil sa o odpútanie od tradícií.3%
  • Chcel prejaviť úctu k Panne Márii.13%
  • Prial si zásadné reformy v pohrebných obradoch.1%

Hlasovanie bolo ukončené

Zdroj: profimedia.sk

Voľba pápeža

Za pápeža môže byť zvolený ktorýkoľvek kardinál, či už je prítomný na konkláve alebo nie, alebo ktokoľvek iný. Teoreticky sa teda môže pápežom stať nielen kardinál alebo obyčajný kňaz, ale aj laik. Účastníci konkláve majú zakázané dávať sľuby, preberať záväzky a uzatvárať spojenectvá či dohody, ktoré by mohli zabezpečiť podporu určitému kandidátovi. Každý z kardinálov má právo vziať si so sebou na konkláve dvoch pomocníkov – jedného kňaza a jedného laika. Okrem toho v miestnostiach, kde konkláve zasadá, je prítomných niekoľko desiatok ľudí z obsluhujúceho personálu: čašníci, kuchári a pod. Keď sú účastníci konkláve pohromade, camerlengo zvolá: „Extra omnes!“ („Kto sem nepatrí, nech vyjde von!“). Právo voliť majú iba kardináli mladší ako 80 rokov.

Autor článku

Diana Kotesová

Vedúca oddelenia Zahraničie
Vždy milovala knihy, vôňu novín a dobrej kávy. Písaniu sa venuje už niekoľko rokov a okrem toho je spoluautorkou úspešného podcastu Cesty k sebe.