Reklama

OPIČIE KIAHNE za našimi hranicami: Po PRVOM prípade v Česku sa s nakazenými roztrhlo vrece!

Reklama

V Česku v utorok potvrdili prvý prípad opičích kiahní. Informoval o tom spravodajský portál Seznam Zprávy (SZ), ktorému to potvrdil infektológ Pavel Dlouhý z Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyňu (ČLS JEP). Prešiel len jeden deň a s ochorením sa u našich susedov akoby roztrhlo vrece.

Český Štátny zdravotný ústav (SZÚ) v stredu potvrdil druhý prípad opičích kiahní v krajine. Informoval o tom portál Seznam Zprávy.

Analyzovaná vzorka pochádzala od osoby, ktorá bola v kontakte s prvým nakazeným. Ten je naďalej v izolácii v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici.

Pražskí hygienici navyše preverujú ďalších ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazeným. Ide o celkovo päť osôb, ktoré s ním bývali počas pobytu na dovolenke. U troch z nich sa už vyskytli príznaky ochorenia.

Anketa

Máte z opičích kiahní strach?

Prvý prípad sa vyskytol len pred jedným dňom

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

V Česku v utorok potvrdili prvý prípad opičích kiahní. Informoval o tom spravodajský portál Seznam Zprávy (SZ), ktorému to potvrdil infektológ Pavel Dlouhý z Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyňu (ČLS JEP).

"Môžem potvrdiť, že v Českej republike je preukázaný prvý prípad opičích kiahní," uviedol pre SZ Dlouhý. Podľa neho nákazu potvrdil aj český Štátny zdravotný ústav (SZÚ) a pacient sa nachádza v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) v Prahe.

Opičie kiahne sa počas uplynulých týždňov objavili v niekoľkých európskych krajinách, ako i v Spojených štátoch, Austrálii a Kanade. Prvý prípad v utorok hlásilo aj Slovinsko.

Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) je riziko, že sa tento typ kiahní rozšíri medzi všeobecnú populáciu "veľmi nízke", zostáva však vysoké pre určité skupiny obyvateľstva.

Pravdepodobnosť rozšírenia tohto zriedkavého ochorenia prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi osobami s viacerými sexuálnymi partnermi sa považuje za vysoké.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Opičie kiahne hlásia ĎALŠIE krajiny: Rozšírili sa aj do dovolenkového raja Slovákov!

    WHO chce prenos z človeka na človeka ZASTAVIŤ!

    Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

    Ohniská opičích kiahní v neendemických krajinách sa dajú zvládnuť a prenos vírusu z človeka na človeka je možné zastaviť, uviedla v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Informovala o tom agentúra AFP.

    Doposiaľ bolo zaznamenaných menej než 200 potvrdených a predpokladaných prípadov tohto zriedkavého ochorenia, spresnila riaditeľka WHO pre infekčné choroby Maria Van Kerkhoveová.

    "Toto je situácia, ktorá sa dá zvládnuť, najmä v krajinách, kde pozorujeme tieto epidémie, ku ktorým dochádza v celej Európe a tiež v Severnej Amerike," uviedla Van Kerkhoveová naživo na kanáloch zdravotníckej agentúry OSN na sociálnych sieťach.

    Zdroj: Gettyimages

    Vyrážky spôsobené opičími kiahňami.

    "Chceme zastaviť prenos z človeka na človeka. Môžeme to urobiť v neendemických krajinách," spresnila. K prenosu tohto ochorenia dochádza podľa nej prostredníctvom "úzkeho fyzického kontaktu: kontaktu koža na kožu" a väčšina doteraz identifikovaných osôb nemala vážny priebeh choroby, cituje ju AFP.

    Z pralesa sa opičie kiahne presunuli do miest

    Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

    Opičie kiahne sú známe už najmenej 40 rokov a niekoľko prípadov sa prostredníctvom cestujúcich z endemických regiónov objavilo za posledných päť rokov aj v Európe, uviedla Rosamund Lewisová z núdzového programu WHO pre kiahne.

    "Toto je však prvýkrát, čo vidíme prípady v mnohých krajinách súčasne a u ľudí, ktorí necestovali do endemických oblastí v Afrike," upozornila a spomenula pritom Nigériu, Kamerun, Stredoafrickú republiku a Konžskú demokratickú republiku.

    "Je to primárne v živočíšnej ríši v zalesnených oblastiach. Teraz to vidíme skôr v mestských oblastiach," dodala. Lewisová podľa AFP tiež uviedla, že zatiaľ nie je známe, či vírus zmutoval; vírusy zo širšej skupiny ortopoxvírusov však podľa nej "nemajú tendenciu mutovať a majú tendenciu byť pomerne stabilné".

    Opičie kiahne sa šíria po Európe, ako je na tom Slovensko?

    Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

    Na Slovensku doposiaľ nezaznamenali prípady opičích kiahní, neevidujú ani podozrenia na toto ochorenie. Na webe o tom informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

    Zdroj: TASR

    snímke z roku 1997, ktorú poskytlo CDC počas vyšetrovania epidémie opičích kiahní v Konžskej demokratickej republike (KDR), sú ruky pacienta s opičími kiahňami, na ktorých sa objavuje charakteristická vyrážka počas rekonvalescencie.

    Ten podľa svojho stanoviska situáciu vo výskyte opičích kiahní v Európe dôkladne monitoruje a je v kontakte s európskymi štátmi prostredníctvom európskeho systému včasného varovania a reakcie EWRS.

    Prvé príznaky sa podobajú chrípke

    Článok pokračuje na ďalšej strane >>>

    Opičie kiahne sú vírusovým, zoonotickým ochorením. Prvýkrát ho u človeka zaznamenali v roku 1970 v Demokratickej republike Kongo.

    K prenosu na ľudí dochádza podľa vedúcej odboru surveillance infekčných ochorení ÚVZ SR Júlie Adamčíkovej kontaktom s infikovaným zvieraťom, človekom alebo predmetmi kontaminovanými biologickým materiálom, obsahujúcim vírus opičích kiahní.

    Pre rozvoj ochorenia u človeka je podľa nej potrebný dlhší a intenzívnejší kontakt s nakazeným. Inkubačný čas je zvyčajne šesť až 16 dní, podľa ÚVZ môže kolísať aj od piatich do 21 dní. Príznaky ochorenia sa na začiatku podobajú chrípke, infikované osoby pociťujú horúčku, únavu, bolesti svalov či zimnicu, neskôr sa pridá výsev.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      ŠÚKL sťahuje liek, ktorý lekári predpisovali proti COVIDU: Treba prerušiť liečbu?

      Prečítajte si tiež: