Reklama

MIMORIADNE ONLINE: Členovia posádky ponorky Titan sú mŕtvi! K Titanicu sa ani nedostali

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    FOTO Desivá pravda o Titanicu: Potopil ho ľadovec?
    Zdroj: gettyimages
    Reklama

    Spoločnosť OceanGate aj americká pobrežná stráž potvrdili úmrtia piatich pasažierov miniponorky Titan. Uviedli to po tom, ako pátrací tím našiel trosky stratenej ponorky. Plavidlo pravdepodobne implodovalo. Zatiaľ nie je jasné, či sa posádka vôbec dostala ku Titanicu, ktorý bol cieľom tejto plavby.

    Bývalý veliteľ ponorky Andy Coles pre britský denník Daily Mirror uviedol, že pátranie zrejme nebude mať šťastný koniec. Podľa neho sú cestujúci palube zrejme už mŕtvi. Zomreli buď na podchladenie alebo otravu oxidom uhličitým. „Nemyslím si, že má ponorka nejaké prostriedky na čistenie CO2 a recirkuláciu vzduchu. Takže pravdepodobne zaspia, kým sa úplne udusia,“ uviedol s tým, že v hĺbke okolo 3800 metrov čelia veľkej zime.

    Zdroj: profimedia

    Sú ešte nažive? Päť členná posádka ponorky Titan má takmer mizivé šance na záchranu.

    Aktualizácia: Americká pobrežná stráž na tlačovej konferencii uviedla, že bude pokračovať vo vyšetrovaní miesta náleziska trosiek. Na mieste je momentálne deväť plavidiel, zdravotnícky personál a technici. Informuje o tom BBC.

    Aktualizácia: Ako uvádza americká pobrežná stráž, je vysoko pravdepodobné, že sa telá nezvestných mužov v "nemilosrdnom oceáne" nikdy nenájdu. Informuje o tom Daily Mail.

    Aktualizácia: Ako informuje Daily Mail, zatiaľ nie je známe, či sa ponorka vôbec dostala k Titanicu. Pasažieri teda možno zaplatili 250 000 dolárov za výhľad, ktorý však bohužiaľ nikdy neuvideli. Odborník z pátracieho tímu priblížil, že pri vraku parníka Titanicu našli päť väčších trosiek miniponorky vrátane prednej časti plavidla.

    "Domnievame sa, že nášho generálneho riaditeľa Stocktona Rusha, (podnikateľa) Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulemana, (podnikateľa) Hamisha Hardinga a (hlbokomorského prieskumníka) Paula-Henriho Nargeoleta sme bohužiaľ stratili. Títo muži boli skutočnými prieskumníkmi, ktorí mali spoločného ducha dobrodružstva a hlbokú vášeň pre objavovanie a ochranu svetových oceánov," uviedla spoločnosť OceanGate a vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám obetí.

    Aktualizácia: Trosky nájdené na dne Atlantiku pri Titanicu sú zo stratenej miniponorky, potvrdila vo štvrtok americká pobrežná stráž (USCG). Plavidlo podľa nej implodovalo. Spoločnosť OceanGate, ktorá stratenú miniponorku Titan prevádzkovala, pokladá všetkých piatich pasažierov plavidla za mŕtvych. TASR správu prevzala z britských staníc BBC a Sky News a agentúry AP.

    Aktualizácia: Medzi troskami nájdenými na dne Atlantiku pri vraku Titanicu je pristávací rám a zadný kryt stratenej miniponorky. Pre britské stanice BBC a Sky News to povedal odborník na potápanie David Mearns, informuje TASR. Mearns, ktorý osobne pozná dvoch z piatich mužov na palube miniponorky, túto informáciu dostal od ľudí oboznámených s pátraním. Trup stratenej miniponorky sa však podľa neho zatiaľ nenašiel.

    Aktualizácia: Americká pobrežná stráž (USGC) vo štvrtok uviedla, že v blízkosti vraku Titanicu našla pri pátraní po stratenej miniponorke s piatimi ľuďmi na palube "pole trosiek". TASR správu prevzala z agentúry AP a britskej stanice BBC.

    Aktualizácia: V tejto chvíli robot sondy Victor 6000 dosiahol dno Atlantického oceánu, potopil sa neďaleko vraku Titanicu. Špeciálne vyrobený robot dokáže preskúmať dno oceánu a zachytiť zvuky. Preprava loďou trvala 17 hodín a samotné spustenie približne 4.

    Záchranné akcie stále pokračujú. Podľa výpočtov tíme záchranárov posádke sa minul vzduch dnes o 13:08 hod.

    Zdroj: profimedia

    Loď, ktorá viezla sondu Victor 6000. Sonda je momentálne na dne oceánu a skúma dno.

    Aktualizácia: Podľa výpočtov pasažierom došiel kyslík. Svet sa teraz modlí za „zázrak“ s predpokladaným vyčerpaním životne dôležitých zásob kyslíka. Búchanie bolo počuť v 30-minútových intervaloch z hlbín Atlantiku - pravdepodobne od mužov, ktorí narazili na bok ponorky -, ale zatiaľ sa nepodarilo lokalizovať. Pobrežná stráž uviedla, že záchranná operácia je "stále v aktívnom pátraní" a zatiaľ sa neplánuje prejsť do fázy obnovy, pretože zúfalé rodiny takzvanej "Pätice titánov" čakajú na správy.

    Zdroj: profimedia

    Zúfalé rodiny, média a celý svet čaká na nové správy ohľadom posádky Titan.

    Aktualizácia: Momentálne prebieha ponor Victora 6000 - sonaru, ktorý dokáže zachytiť zvuky a okolie aj v hĺbke 10 km. Podľa zahraničných médií je to jedna z posledných šancí na záchranu.

    Video: Zvuky zachytené sondou Victor 6000

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO: Zvuky báchania pod hladinou Atlantiku: Sonda zachytila buchot

      Nad Titanicom je flotila najmenej desiatich lodí, dvoch robotických ponoriek a niekoľkých lietadiel, ktoré prehľadávajú Atlantik, zatiaľ čo sonar stále počuje z hlbín búchanie. Pobrežná stráž však priznala, že nevie, či je to piatimi mužmi, ktorí narážajú na bok svojej ponorky, alebo je to jednoducho zvuk mora vrátane trosiek, ktoré padajú zo samotného Titanicu.

      Zdroj: profimedia

      Victor 6000 je jedinou nádejou na záchranu. Robotická ponorka dokáže zachytiť hĺbku až 10 kilometrov.

      Veľkou konečnou nádejou je francúzske výskumné plavidlo L'Atalante, ktoré dorazilo do zóny pátrania. Na jeho palube je Victor 6000 - robotická ponorka, ktorá môže dosiahnuť hĺbku 10 kilometrov.

      Všetky záchranné jednotky sú v pohotovosti. Sonar zachytil pravidelnú búchanie, ktoré môže naznačovať boj o záchranu posádky, podľa zahraničných expertov však nádej na záchranu je viac ako mizivá. Doteraz sa totiž nevie, kde ponorka je.

      Zdroj: profimedia

      Pobrežná stráž USA spolu s námorníctvom (US NAVY) a záchranným tímom robia čo môžu, aby ponorku Titan našli. Čas však beží a posádke podlá výpočtov dôjde kyslík dnes o jednej hodine popoludní.

      Aktualizácia: Očakáva sa, že kyslík na nezvestnej ponorke Titanicu dôjde dnes na poludnie a na jeho nájdenie je teraz potrebný „zázrak“, pretože z hlbín je stále počuť búchanie každých 30 minút, no nepodarilo sa ho nájsť.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Posledné momenty pred potopením ponorky Titan zachytené na videu

        Aktualizácia: Podľa britského denníka Daily Mail sa posádke ponorky Titan minie vzduch dnes o 13:08. Tím záchranárov, námorníctvo a všetky jednotky sú v najvyššej pohotovosti. Odborníci sa však domnievajú, že celá akcia skonči desivou správou.

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Ocean Gate expedícia: Ponorka pri vraku lode Titanic
          Zdroj: youtube/oceangate

          Podľa odborníkov na sondy a hlboko morské ponory je šanca na nájdenie Titanu takmer mizivá. Otázkou však naďalej zostáva, či sú vôbec piati členovia tímu nažive.

          Zdroj: profimedia

          Orgány sú v pohotovosti. Hovorca spoločnosti Ocean Gate vydal vyhlásenie, že všetky záchranné zložky robia aj nemožné, aby sa posádka našla.

          Aktuálne mieri na miesto pravdepodobného výskytu záchranná loď Deep Energy, ktorá však do dnešného večera nestihne na miesto prísť. Preprava bude trvať niekoľko hodín, takže momentálne situácia je naozaj boj o čas. Loď je vybavená špeciálnou technikou, ktorá by mala dokázať nájsť a určiť možný pohyb pod hladinou.

          Zdroj: googlemaps

          Snímka Atlantického oceánu. Titanic sa nachádza pri okraji priekopy v hĺbke 3,8 kilometra.

          Pokračovanie na ďalšej strane »

          Pátranie po Titane diaľkovo ovládanými vozidlami je podľa morského geofyzika niečo ako „prechádzanie sa po obrovskej tmavej tanečnej sále s baterkou“. Dr Rob Larter z British Antarctic Survey pre Sky News povedal, že ich zariadenie vyslané na dno oceánu vidí iba päť až 10 metrov pred sebou. Pátranie je preto veľmi ťažké a zdĺhavé. Rovnako aj Kanada nasadila svoj pátrací stroj s názvom Horizon Arctic, ktorý je tiež na morskom dne a hľadá ponorku Titan.

          Zúfalá rodina a priatelia piatich nezvestných na ponorke Titan sa obávajú, že „strácajú čas“, pretože odborníci varujú, že posádka má už len 24 hodín dýchateľného vzduchu. Záchranné tímy pretekajú s časom tri dni po zmiznutí hlbokomorského plavidla neďaleko vraku Titanicu. Pobrežná stráž USA potvrdila minulú noc veľké búchacie zvuky v oblasti pátrania, ale dodala, že jej počiatočné pokusy s použitím podvodného vybavenia „priniesli negatívne výsledky“.

          Video Player is loading.
          Stream Type LIVE
          Advertisement
          Current Time 0:00
          Duration 0:00
          Remaining Time 0:00
          Loaded: 0%
            • Chapters
            • descriptions off, selected
            • subtitles off, selected
            Pátracia akcia po posádke expedície Titanicu: Dochádza im kyslík!
            Zdroj: instagram /oceangateitc

            Podľa najnovších informácií iskru nádeje zapálila posádka jedného z lietadiel nasadeného do pátrania! Na sonare vraj zaznamenali "búchanie", ktoré sa v okolí miesta stratenia ozýva v pravidelných intervaloch! Podľa informácií britského Daily Mail to môže byť signál, ktorý je často používaný pri podmorských záchranných akciách. 

            Zdroj: instagram/Oceangate

            Oficiálne vyjadrenie spoločnosti OceanGate o pátracej akcii.

            Aktualizácia: Americká pobrežná stráž (USCG) nasadila v severnej časti Atlantického oceánu ďalšie lode a podmorské plavidlá. Pátrajú po miniponorke Titan po tom, ako záchranári pod vodou zaznamenali zvuky. Titan a jeho posádka je nezvestná od nedele. TASR správu prevzala z agentúry AP.

            Presnú polohu a zdroj zvukov sa nepodarilo určiť. Pátracím tímom však umožnili zamerať sa na presnejšie vymedzenú oblasť. "Musíme si udržať optimizmus a dúfať," povedal kapitán USCG Jamie Frederick.

            Aktualizácia: Podľa informácií spravodajského kanála Sky News kráľ Karol požiadal, aby bol o situácii okolo nezvestnej ponorky plne informovaný.

            Zdroj: Getty Images

            Kráľ Karol celú situáciu pozorne sleduje.

            Aktualizácia: Bývalý zamestnanec spoločnosti Oceangate, ktorá vlastní pohrešovanú ponorku a organizuje turistické expedície k vraku Titanicu, vyjadril obavy o bezpečnosť ponorky už v roku 2018, píše portál The Guardian.

            Aktualizácia: Kapitán Jamie Frederick z Americkej pobrežnej stráže (USGC) v utorok povedal, že päť osôb na palube nezvestnej miniponorky Titan má zásoby vzduchu na ešte približne 40 hodín.

            Zdroj: profimedia

            Majiteľ spoločnosti Stockton Rush pred expedíciou, ktorej sa taktiež účastnil ukazuje techniku ovládania ponorky.

            Aktualizácia: Francúzsky výskumný ústav pre využívanie morí (IFREMER) vysiela loď Atalante do severnej časti Atlantického oceána na pomoc pri pátraní po miniponorke Titan.

            Atalante by mala na miesto doraziť v stredu večer. Je vybavená hlbomokomorským robotom Victor 6000, ktorý je ovládaný na diaľku a dokáže pracovať v hĺbke až 6000 metrov, píše na svojej webovej stránke denník Le Figaro.

            Zdroj: profimedia

            Orgány sú v pohotovosti. Hovorca spoločnosti Ocean Gate vydal vyhlásenie, že všetky záchranné zložky robia aj nemožné, aby sa posádka našla.

            Vrak Titaniku leží na dne Atlantického oceánu asi 600 kilometrov od brehov kanadskej provincie Nový Foundland v hĺbke 3,8 kilometra. Cesta ponorkou k vraku je turistickou atrakciou, ktorá podľa britského denníka Daily Mirror vyjde skupinu na 250 000 dolárov a počas jej spustenia bol o ňu najmä v bohatších kruhoch veľký záujem.

            Momentálne však prebieha najhlbšia záchranná akcia v histórii. Vrak Titanicu sa nachádza 3,8 kilometra na dne Atlantického oceánu, ponorka stratila signál a doteraz nie je jej lokalita známa. Ovládanie ponorky spoločnosti OceanGate je pomocou konzolového ovládača a údajne je veľmi jednoduché. Najväčší problém však zostáva kyslík, ktorý môže posádke dôjsť už o pár hodín.

            Zdroj: profimedia

            Lietadlá a lode s podobnou technológiou tiež skenujú more, či nehľadajú akékoľvek znamenie na hladine a dole, vrátane akéhokoľvek hluku od nezvestných mužov, ktorí búchajú na trup alebo kričia o pomoc

            Podľa najnovších informácií je na palube ponorky spoločnosti OceanGate 5 členná posádka. Kyslík by im mal dôjsť okolo obeda vo štvrtok 22.6. Zahraniční vedci predpokladajú, že situácia na palube musí byť veľmi kritická. Členovia expedície nemajú k dispozícii toaletu, v hĺbke akej sa nachádzajú je nesmierna zima a k dispozícii majú len jedno malé okno do prázdna, v tomto prípade to temných hlbín oceánu.

            Video Player is loading.
            Stream Type LIVE
            Advertisement
            Current Time 0:00
            Duration 0:00
            Remaining Time 0:00
            Loaded: 0%
              • Chapters
              • descriptions off, selected
              • subtitles off, selected
              Pátracia akcia po posádke expedície Titanicu: Dochádza im kyslík!
              Zdroj: instagram /oceangateitc

              Za peniaze sa však zjavne všetko kúpiť nedá. Na základe najnovších informácií prebieha momentálna najhlbšia pátracia akcia v histórii. Expedičná ponorka sa totiž stratila. Situácia je o to vážnejšia, že pobrežná hliadka nemá k dispozícii techniku ​​potrebnú na záchranu ponorky z dna. „Nemáme zariadenie, ktoré by umožnilo prieskum dna, lokalizácia bude náročná,“ uviedla spoločnosť OceanGate, ktorá je organizátorom ponoru.

              Zdroj: facebook /oceangateint

              Spoločnosť OceanGate momentálne pátra a robí všetko, čo môže, aby ponorku našla. Na palube sa nachádza aj riaditeľ spoločnosti.

              Podľa najnovších informácií záchrannú akciu brzdí byrokracia USA. Životne dôležité vybavenie potrebné na záchranu nezvestnej ponorky, ktorá zmizla pri ceste k vraku Titanicu, zadržiavajú americkí úradníci, ktorí neschválili papiere. Uviedla to turistická spoločnosť. Pokusy o záchranu vraj brzdí americká vládna byrokracia, pričom lietadlo s vybavením na ostrove Guernsey nemôže vzlietnuť na miesto, kým sa nepodpíšu papiere.

              Zdroj: tasr

              Pomocou diaľkovo riadených dronov sa podarilo vytvoriť vôbec prvý detailný 3D model najslávnejšieho vraku v dejinách - zaoceánskeho parníka Titanic, ktorý leží v hĺbke 3 800 metrov na dne Atlantického oceánu. Nový sken zachytáva vrak v jeho celistvosti a poskytuje tak kompletný pohľad na Titanic. Loď je rozlomená na polovicu, pričom predná a zadná časť sú od seba vzdialené približne 800 metrov. Vrak plavidla na morskom dne obklopuje obrovské "pole" trosiek. Skenovanie vraku vykonala v lete.

              Podľa informácií britských médií piati členovia posádky, ktorí sú na palube nezvestnej ponorky, ktorá sa vydala pozrieť si vrak Titanicu predtým, než stratia akúkoľvek komunikáciu, teraz čelia riziku podchladenia, pretože vzduch na palube sa začína míňať.

              Video Player is loading.
              Stream Type LIVE
              Advertisement
              Current Time 0:00
              Duration 0:00
              Remaining Time 0:00
              Loaded: 0%
                • Chapters
                • descriptions off, selected
                • subtitles off, selected
                Ocean Gate expedícia: Ponorka pri vraku lode Titanic
                Zdroj: youtube/oceangate

                Ponorka vyplávala z kanadskej obce St. John's k vraku Titanicu. Na palube sú zásoby kyslíka momentálne približne na 70 hodín. „Snažíme sa všetkými spôsobmi pracovať na tom, aby sme posádku dostali späť do bezpečia. Všetko naše úsilie teraz venujeme pasažierom ponorky a ich rodinám,“ oznámila spoločnosť OceanGate Expeditions. Podľa najnovších informácií sa má na palube nachádzať okrem známeho miliardára Hamisha Hardinga aj jeden z najbohatších Pakistancov Shahzada Dawood (48) so synom (19) a taktiež riaditeľ spoločnosti Ocean Gate Stockton Rush (64).

                Zdroj: Hamish Harding/Facebook

                Na palube nezvestnej ponorky sa nachádza aj miliardár Hamish Harding.

                Pokračovanie na ďalšej strane »

                Námorní experti tvrdia, že trosky sú v takej pozícii, že pôjde o „ťažkú“ záchrannú misiu. „Je to veľmi znepokojujúce. Ponorka sa mohla zakliesniť do trosiek Titanicu, zatiaľ to však nevieme,“ uviedli podľa britského denníka Daily Mail. "Snažíme sa všetkými spôsobmi pracovať na tom, aby sme posádku dostali späť do bezpečia. Všetko naše úsilie teraz venujeme pasažierom ponorky a ich rodinám," oznámila BBC firma OceanGate Expeditions.

                Zdroj: Facebook/ Hamish Harding

                Podľa najnovších informácií spravodajského portálu DailyMail je medzi účastníkmi expedície aj miliardár Hamish Harding, generálny riaditeľ spoločnosti Acton Aviation v Dubaji. Na sociálnych sieťach s nadšením napísal, že tam bude. Rodina Hamisha Hardinga podľa portálu New York Post na Facebooku potvrdila, že je medzi piatimi cestujúcimi v nezvestnej ponorke.

                Britský kontradmirál vo výslužbe Chris Parry varoval, že pátranie po turistickej ponorke bude veľmi ťažké. "Morské dno je zvlnené. Samotný Titanic leží v priekope. Okolo je veľa trosiek," opísal. Odborníci na ponorky sa tiež obávajú, že plavidlo je príliš hlboko a jediný možný spôsob, ako sa dostať na dno, je pomocou diaľkového roveru.
                Momentálne však ide o čas. Posádke na expedičnej ponorke dochádza pomaly, ale iste, kyslík a zatiaľ sa stále nevie, v ktorých častiach sa nachádza.

                Ako informuje TASR na základe správy z webovej stránke denníka The New York Times (NYT), experti už v roku 2018 spoločnosť OceanGate upozorňovali na možné nebezpečenstvo počas podmorských misií jej miniponorky Titan.

                V januári 2018 vtedajší riaditeľ OceanGate pre oblasť námorných operácii David Lochridge v kritickej správe tvrdil, že plavidlo potrebuje absolvovať viac skúšok. Upozornil aj na možné nebezpečenstvá pre pasažierov v situáciách, keď Titan dosiahne krajnú hĺbku.

                Na podobné nebezpečenstvo neskôr upozornili aj ďalšie osoby z oblasti priemyslu, hlbokomorskí výskumníci a oceánografi. Zakladateľa a šéfa spoločnosti Stocktona Rusha v liste varovali, že rozhodnutie vzdať sa posudku od oprávneného úradu môže spôsobiť katastrofické problémy. Lochridge v súdnych záznamoch uviedol, že spoločnosť vyzval, aby posudok absolvovala. Tá mu však oznámila, že nie je ochotná zaň platiť. OceanGate v roku 2018 podala na Lochridgea žalobu za zdieľanie utajovaných informácií a prepustila ho.

                Prečítajte si tiež: