Informácie priniesla tlačová agentúra AFP. Čína narýchlo nariaďuje lockdowny, dlhé karantény a hromadné testovanie - je poslednou veľkou ekonomikou, ktorá sa stále drží cieľa likvidovať každé ohnisko ochorenia COVID-19, hoci táto stratégia prináša hospodárstvu ťažké straty.

Čína hlásila v sobotu 450 prípadov lokálneho prenosu nákazy, čo je nárast oproti 432 prípadom z predchádzajúceho dňa. Väčšina prípadov bola bezpríznaková. Silnejúca vlna prípadov viedla tento týždeň k novým obmedzeniam v niektorých častiach krajiny.

Lan-čou, metropola severozápadnej provincie Kan-su, nariadila svojim 4,4 milióna obyvateľov, aby zostali od stredy doma, a okres v provincii An-chuej je v lockdowne od piatka. Mesto Pej-chaj v južnej oblasti Kuang-si v sobotu tiež oznámilo lockdowny v určitých častiach dvoch obvodov, kde žije vyše 800.000 ľudí.

"Riziko skrytého prenosu nákazy v komunite je pomerne vysoké," upozornila tamojšia samospráva v ozname o zavedení obmedzení. Tento týždeň oznámili trojdňový lockdown aj v oceliarskej metropole Wu-kang v stredočínskej provincii Che-nan, a to pre jediný prípad covidu.

Rýchlo sa šíriaci variant koronavírusu omikron je veľkou výzvou pre čínske úrady, ktoré sa snažia obmedziť ekonomické škody spôsobované opatreniami proti covidu.