Prostredníctvom 309 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (10. 7.) na Slovensku 114 prípadov nákazy novým koronavírusom. Obete nepribudli. V nemocniciach je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 297 pacientov, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje sedem osôb. Napriek tomu, že čísla stúpajú, covidová situácia je na Slovensku pod kontrolou.

Európa zažíva prudký nárast počtu prípadov

Situácia v súvislosti s koronavírusom a jednotlivé pravidlá sa pre rýchlo rastúci počet prípadov môžu po príchode do jednotlivých krajín rýchlo zmeniť. Niektoré krajiny preto turistom odporúčajú, aby sa pred cestou dali zaočkovať. Len za posledný týždeň Európa zaznamenala v súčte vyše 2,8 milióna nových pozitívnych prípadov a 3 457 úmrtí.

Anketa
Ste zaočkovaní proti koronavírusu?

Na vine sú podľa odborníkov nové varianty

Odborníci hovoria, že príčinou sú nové prevládajúce covidové subvarianty BA.4 a BA.5, ktoré sú až desaťkrát nákazlivejšie ako pôvodná verzia omikronu. Varianty môžu nakaziť aj ľudí, ktorí v minulosti prekonali infekciu omikron či boli zaočkovaní. Podľa slov infektológa Petra Sabaku sú ich príznaky rovnaké ako pri omikrone. “Sme teraz na začiatku novej vlny, ale nemala by byť ani zďaleka taká veľká ako zimná,“ predpovedá. Ubezpečuje však, že ľudia, ktorí prekonali covid v minulosti a sú zaočkovaní, by mali byť chránení pred ťažkým priebehom.

Opatrenia v jednotlivých krajinách si môžete prečítať na nasledujúcej strane.