SABAKA vyvracia tvrdenia EPIDEMIOLÓGOV: Nie sú pravdivé, TOTO je skutočný dôvod šírenia COVIDU!
15. 7. 2022, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:26)
Koronavírus opäť naberá na sile. Potvrdzujú to aj denné prírastky, ktoré sa pohybujú už v stovkách. Infektológ Peter Sabaka otvorene prehovoril o vážnych tvrdeniach, ktoré zaznievajú od epidemiológov. V čom sa podľa neho mýlia?
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: MATEJ KALINA
Galéria k článku
Verejnosťou sa šíri názor, ktorý zaznieva z úst niektorých epidemiológov. Tí hovoria, že nárast počtu nových pacientov s ochorením COVID-19 je vyvolaný zrušením opatrení, hromadnými podujatiami, svadbami či dovolenkami.
Peter Sabaka vyvracia tvrdenia epidemiológov
"Nie je to pravda. Prírastky nakazených by nám stúpali aj bez dovoleniek, hromadných akcií či osláv. Stúpali by, aj keby sme tu mali zavedené opatrenia ako v zime 2020 a 2021. Zrejme nie tak strmo, ale stúpali by. Ak niekto tvrdí opak a za 5. vlnu viní zvýšenie mobility, znamená to, že po viac ako dvoch rokoch stále nerozumie tomu, aké má náš zápas proti pandémii pravidlá," zdôrazňuje infektológ.
Sabaka tvrdí, že ďalšiu vlnu máme preto, že sa objavil subvariant vírusu, ktorý je infekčnejší ako tie, ktoré boli predtým. Podľa jeho slov ide zrejme o najinfekčnejší vírus na planéte. Dokáže nakaziť aj tých ľudí, ktorí prekonali infekciu v minulosti.
Subvariant BA.5 sa bude podľa Sabaku šíriť ďalej a nie je moc, ktorá by jeho šírenie zastavila. Viac sa dočítate na nasledujúcej strane.
"Dôvod je rovnaký ako ten, prečo sme tu mali 3. vlnu vyvolanú variantom delta a 4. vlnu vyvolanú variantom omikron. Denne nepribúdali tisícky chorých preto, že bolo chladné počasie, preto, že deti chodili do školy, ani preto, že boli Vianoce, ale preto, že to umožnila zmena biologických vlastností vírusu. Subvariant BA.5 sa bude šíriť ďalej a nie je tej moci, ktorá by jeho šírenie zastavila. Neznamená to však, že tu budeme mať epidémiu ako v zime," upozorňuje.
Anketa
Obávate sa ďalšej vlny covidu?
Dobrou správou je, že väčšina ľudí už má imunitu po očkovaní či prekonaní infekcie, ktorá ich podľa odborníka do vysokej miery ochráni pred ťažkým priebehom a do istej miery aj nákazou. "Nič super závažné sa teda nekoná a život zrejme pôjde viac-menej nerušene ďalej," hovorí.
Bez personálu to nepôjde
"V nemocniciach a ambulanciách budeme mať napriek tomu, že je leto, veľa roboty. Toto je zrejme budúci obraz nášho spolužitia s vírusom. Čo budeme potrebovať, aby sme ho zvládli s čo najnižším stratami, sú dostatočné kapacity ambulancií a nemocníc. A na to potrebujeme v prvom rade zdravotné sestry. Bez nich sa to nedá. Mali by sme urobiť ešte dnes všetko pre to, aby bola práca zdravotnej sestry atraktívna a dostatočne ocenená. A naozaj by sme to mali urobiť už dnes, pretože už včera bolo neskoro," pripomína.