„O nepokojoch viem od začiatku,“ začal rozprávať Dano Bombic, ktorý žije v Londýne od roku 2004. „Sledoval som správy na internete, a keď sa nepokoje dostali na dosah k nášmu domu, povedal som si, že sa tam pôjdem pozrieť,“ priznal. A tak sa včera vybral do štvrte Hackeny, kde sa odohrali najtvrdšie konflikty polície s mladými rebelmi.

„Mal som to asi päť minút peši z domu a všade bolo mnoho policajtov a deti afrických prisťahovalcov. Asi po hodine sa začala mela, a tak som radšej ustúpil. Ale všetko som nakrúcal na video cez svoj fotoaparát. To však bola chyba,“ priznal Daniel.

Všetci sú doma

Mladý Slovák sa síce postavil len asi 20 metrov od skupiny ťažkoodencov, ale ani to mu nepomohlo.

„V sekunde ma obkľúčilo asi šesť chlapcov tmavej pleti. Dostal som ranu do nohy, potom aj do hlavy. Padol som na zem a kričali, že chcú vidieť tie fotky, ktoré som spravil. Chcel som ich vymazať, ale o to im nešlo. V momente, keď som šiel ukázať zábery, jeden z partie vytiahol nôž a porezal ma na ruke. Vzali mi fotoaparát a utekali preč,“ porozprával nám Daniel svoj hororový zážitok.

Do práce nešiel, celá oblasť je uzavretá, každý je doma a má strach. „Fotoaparát nie je dôležitý. Hlavné je, že sa mi v podstate nič vážne nestalo,“ dodal Dano.

Rabujú za bieleho dňa

Svedkom pouličných rabovačiek bol aj Slovák Daniel Kmeť. „Asi o jednej popoludní tu rozmlátili výklady a kompletne vykradli zlatníctvo. Bola to banda piatich ľudí asi vo veku 17 až 20 rokov,“ opisuje udalosť.

„Sú tu gangstri, ktorí ničia. Potom sú tu ľudia, ktorí situáciu zneužívajú na rabovanie. A do tretice po uliciach behajú výrastkovia, ktorí z toho majú zábavu,“ dodáva. Obchody sťahujú tovar z prevádzok a zamykajú ho do skladov.

Výklady zabezpečujú drevenými paletami. „Nákupné centrá teraz strážia policajti,“ dodal.