Nateraz nie je známe, či táto správa obsahuje aj družicové snímky, ktoré si vyžiadali libanonské orgány.
Ako informoval spravodajský portál LibanNews, nemenovaný libanonský vládny zdroj označil správu za užitočnú pre vyšetrovanie pokračujúce v Bejrúte.

Bližšie podrobnosti o správe zdroj odmietol uviesť. Podľa LibanNews sa očakáva, že táto technická správa by mohla potvrdiť alebo vyvrátiť doteraz preferovanú hypotézu, že výbuch bol náhodný. Táto správa by tiež mohla umožniť určiť zodpovednosť určitých osôb zodpovedných za objekty a zariadenia v bejrútskom prístave.

Pri výbuchu, ktorý vlani 4. augusta zničil prístav v Bejrúte a veľkú časť libanonského hlavného mesta, zomrelo viac ako 200 ľudí a viac ako 6500 ich bolo zranených. V dôsledku tejto explózie sa bez strechy nad hlavou ocitlo okolo 300.000 ľudí. Explózia spôsobila materiálne škody za - odhadom - 10 až 15 miliárd dolárov.

Predpokladá sa, že v sklade explodovalo 2750 ton dusičnanu amónneho, ktorý bol v prístave uložený od roku 2013, keď ho tamojšie colné úrady zhabali z plavidla Rhosus, prevážajúceho náklad liadku z Gruzínska do Mozambiku.

Článok pokračuje na ďalšej strane.