Tieto regióny sa presúvajú z oranžovej do žltej zóny. Patrí sem Lazio, do ktorého spadá aj talianske hlavné mesto Rím, a severotalianske Lombardsko, do ktorého patrí aj Miláno. Talianske ministerstvo zdravotníctva v piatok oznámilo, že epidemická situácia v krajine sa zlepšuje, píše DPA. Reprodukčné číslo vírusu (R0) bolo podľa expertov v období 6.-19. januára na úrovni 0,84. Toto číslo vyjadruje, koľko ďalších ľudí nakazil jeden infikovaný človek.

Portugalsko od nedele uzavrelo svoje hranice s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2. Portugalská vláda vydala nariadenie, na základe ktorého sa sprísnili kontroly na letiskách a v prístavoch. Opatrenie má platiť najbližších 15 dní, píše na svojej webovej stránke španielska verejnoprávna stanica RTVE.

Výnimky sú podľa DPA povolené v prípadoch ľudí, ktorí cestujú do práce, vracajú sa do miesta bydliska, pri preprave tovaru a v súvislosti s naliehavými zdravotnými prípadmi, či humanitárnou pomocou.

Portugalský premiér António Costa súčasnú epidemickú situáciu v krajine označil za "veľmi zlú". V Portugalsku od 15. januára opätovne platí celoplošný lockdown.