Reklama

FOTO Mrazivé svedectvá z ruských filtračných táborov: Ľuďom berú doklady, vyzliekajú ich a...

Reklama

Skutočné koncentračné tábory postavili ruskí agresori pre Ukrajincov pri Mariupole. Poradca starostu Mariupolu Petro Andryushchenko zverejnil video, ktoré ukazuje, v akých podmienkach budú ľudia prijímaní v takzvaných filtračných táboroch, ktoré pripomínajú tie koncentračné z čias 2. svetovej vojny.

Rusko, ktoré 9. mája odsúdilo zverstvá 2. svetovej vojny a fašizmus, sa znova vyznamenalo. Podľa informácií prichádzajúcich z Ukrajiny totiž na okupovaných územiach zriadili filtračné tábory, ktoré majú byť dočasným zázemím pre vojnových utečencov. Podľa ukrajinských predstaviteľov však v táboroch s ľuďmi zaobchádzajú podobne neľudsky ako v koncentračných táboroch z 2. svetovej vojny. Utečenci sú zadržiavaní v neľudských podmienkach, podrobujú sa ponižujúcim osobným prehliadkam a po mnohých sa dokonca zľahla zem.

Na území Rusmi okupovaného Krymu fungujú aj filtračné tábory okupantov. Podľa korešpondenta UNIAN to na brífingu uviedla aktivistka za ľudské práva v autonómnej republike Krym Tamila Tasheva.

Hovorila o násilnom pohybe ukrajinských občanov s Rusmi okupovaného územia pevninskej Ukrajiny, najmä z Mariupolu a Chersonskej oblasti. Na území dočasne okupovaného Krymu, bližšie k administratívnej hranici, sú podľa Tashevy filtračné tábory. „Tam, ako aj v niektorých okresoch Doneckej a Luhanskej oblasti, odoberajú im pasy, podrobujú sa takzvaným filtračným opatreniam, najmä u mužov... Vyzliekajú ich, na tele hľadajú tetovania, ktoré by mohli naznačovať príslušnosť k ozbrojeným silám ... “, uviedla.

Poradca starostu Mariupolu Peter Andrjuščenko povedal, kde sú držaní obyvatelia Mariupolu, ktorí filtráciou neprešli. Tí, ktorých Rusi označili za nespoľahlivých, odviezli do priestoru bývalej nápravnej kolónie č. 52 v doneckej obci Jelenovka alebo do známej väznice Izoljatsia v rovnakej oblasti. Ide o policajtov, aktivistov, novinárov a ľudí, ktorí vzbudili podozrenie napríklad aj vlasteneckým tetovaním.

V preplnených miestnostiach tam musia zostať minimálne 36 dní. „Desiatky ľudí dostávajú fľašu vody denne. Jedlo nie je každý deň. Toaleta raz denne. Vonkajšie prechádzky nie sú umožnené. To všetko sprevádzajú početné výsluchy, mučenie, vyhrážanie sa popravami a nátlak k spolupráci,“ uviedol Andrjuščenko.

Anketa

Má podľa vás miesto takéto neľudské zaobchádzanie v 21. soročí?

Tí šťastnejší sú prepustení po 36 dňoch, vopred však musia podpísať papiere, zrejme o spolupráci. Čo presne, to svedkovia nemôžu uviesť. Po vypočúvaní však dochádza aj k masívnym zmiznutiam ľudí. „Možno namietnuť, že ide vlastne o skutočný koncentračný tábor 21. storočia, vytvorený Ruskom v strede Európy,“ povedal Andrjuščenko.

Medzi filtrovanými sú nielen ženy a deti, ale aj starí či hendikepovaní ľudia, ktorí čakajú na proces aj dlhé dni. Neexistuje hygiena, jeden muž zomrel na tuberkulózu, keď mu vojaci odmietli zavolať záchrannú službu. Rusi ich podľa informácií väčšinou fotia a prehľadajú im telefóny, prehliadky sú veľmi neľudské.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Prečítajte si tiež:

    Vyberáme pre vás niečo PLUS