Reklama

Kňaz bez servítky o pápežovi Františkovi: Cirkvi hrozí SCHIZMA, môžu vraj za to jeho reformy

Reklama

Zmeny v učení katolíckej cirkvi, ktoré zaviedol pápež František, predstavujú reálne riziko schizmy, vyhlásil pre poľskú agentúru PAP kňaz a profesor Andrzej Kobyliňski z Univerzity kardinála Stefana Wyszyňského vo Varšave.

Podľa neho pápež vo viacerých prípadoch využil svoju moc do takej miery, že sa otvára diskusia o hraniciach právomocí pápežského úradu. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR podľa agentúry PAP.

VIDEO Unavený a chorý, no nevzdával sa: Pápež František počas posledného verejného vystúpenia

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Unavený a chorý, no nevzdával sa: Pápež František počas posledného verejného vystúpenia
    Zdroj: X

    Kobyliňski označil pontifikát zosnulého Františka za obdobie hlbokej doktrinálnej revolúcie. Tvrdí, že zavedením regionálnej tvorby učenia sa cirkev odklonila od univerzálnych princípov. Ako príklad uviedol povolenie svätého prijímania pre rozvedených katolíkov žijúcich v nových zväzkoch, o ktorom sa má rozhodovať na miestnej úrovni, ako aj požehnávanie homosexuálnych párov.

    Zdroj: Profimedia

    František s malým Danielom, ktorý bol oblečený ako pápež.

    Profesor upozornil na paradox, že hoci podľa neho František presadzoval decentralizáciu v oblasti učenia, súčasne centralizoval moc v rukách pápeža. Poukázal na to, že rozhodnutia o konkrétnych záležitostiach prijímal osobne, bez širšej konzultácie s kolegiálnymi orgánmi. Kriticky sa vyjadril aj k výberu kardinálov, keďže podľa neho František vymenúval výhradne duchovných podporujúcich jeho víziu cirkvi.

    Kobyliňski upozornil, že spôsobené zmeny môžu viesť k dlhodobým dôsledkom vrátane straty jednoty. „Dnes v cirkvi funguje model jednota v rozmanitosti - zachovávame spoločné štruktúry, ale akceptujeme odlišnosti v náuke, čo pripomína vývoj v Anglikánskej cirkvi,“ povedal. V dôsledku toho môže dôjsť k odchodu časti veriacich a vzniku nových náboženských komunít mimo katolíckej štruktúry.

    Zdroj: getty images

    Pápež počas stretnutia so superhrdinom Spidermanom, ktorý pomáha chorým deťom v nemocnici.

    Pár slov o Františkovi

    František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, SJ (* 17. december 1936, Buenos Aires, Argentína) bol 266. pápež Katolíckej cirkvi, rímsky biskup a panovník štátu Vatikán zvolený v konkláve dňa 13. marca 2013. Bol prvým pápežom pochádzajúcim z amerického svetadielu (z Argentíny), prvým pápežom, ktorý vzišiel z jezuitskej rehole, prvým pápežom z južnej pologule a po viac ako 1270 rokoch od smrti Gregora III. prvým pápežom, ktorý sa nenarodil v Európe. Podľa Františkových vlastných slov mal byť jeho pontifikát krátky. Pápež František bole známy pre svoju pokoru, dôraz na Božie Milosrdenstvo, záujem o chudobných a odhodlanie viesť medzináboženský dialóg. Je uznávaný za to, že mal menej formálny vzťah k úradu pápeža než jeho predchodcovia, napríklad, že sa rozhodol radšej žiť v Dome svätej Marty, než aby obýval pápežský apartmán v Apoštolskom paláci, ako to robili predchádzajúci pápeži. Zastával názor, že Cirkev by mala byť viac otvorená. Nepodporoval neovládaný kapitalizmus, marxizmus, alebo marxistické verzie Teológie oslobodenia. František sa držal tradičných cirkevných pohľadov v otázkach interrupcií, manželstva, vysvätení žien za kňazov a celibátu.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS