Agentúra KCNA v pondelok uviedla, že Kim po ukončení úspešnej návštevy "vyjadril úprimnú vďaku prezidentovi (Vladimirovi) Putinovi a ruskej vláde" za "ich osobitnú starostlivosť a srdečnú pohostinnosť". Rusku tiež zaželal "prosperitu a blahobyt pre jeho ľud".

Kim Čong-un pricestoval do Ruska v utorok obrneným vlakom. V stredu rokoval s Putinom na kozmodróme Vostočnyj, ležiacom približne 8000 kilometrov od Moskvy. Po stretnutí Putin hovoril o perspektíve intenzívnejšej spolupráce so Severnou Kóreou a „možnostiach“ vzťahov vo vojenskej oblasti.

Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský líder Kim Čong-un si prezerajú odpaľovaciu rampu počas ich stretnutia na kozmodróme Vostočnyj v Amurskej oblasti na ruskom Ďalekom východe 13. septembra 2023.
Zdroj: Mikhail Metzel
Viac FOTO nájdete v GALÉRII >>>

Putin na stretnutí s Kimom prijal pozvanie na návštevu Severnej Kórey a ponúkol mu, že jedného z občanov KĽDR vyšle Rusko do vesmíru. Kim Čong-un počas návštevy podporil Putina a povedal, že ruská armáda a ruský ľud zvíťazia nad „zlými“ silami, čím nepriamo podporil inváziu ruských síl na Ukrajinu.

Na ruskom Ďalekom východe navštívil Kim kľúčové vojenské objekty a rokoval s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom. Zloženie Kimovho sprievodu a výber Vostočného ako miesta na rozhovory vyvolali špekulácie, že Severná Kórea by mohla súhlasiť s dodávkou munície a zbraní Rusku výmenou za potravinovú pomoc a transfer zbrojnej technológie z Moskvy, zahŕňajúcej aj ponorky s jadrovým pohonom.

Išlo o najdlhšiu Kimovu cestu do zahraničia od nástupu k moci. Vrátane času na cestu strávil severokórejský vodca na návšteve Ruska celkovo osem dní. Pred odchodom z Vladivostoku dostal od gubernátora  Primorského kraja, ktorý hraničí s Čínou a Severnou Kóreou, ako dar päť kamikadze dronov, prieskumný dron a nepriestrelnú vestu.