Japonský minister podal demisiu: Pobúril ľudí slovami o RYŽI
21. 5. 2025, 11:03 (aktualizované: 21. 5. 2025, 11:04)

Zdroj: Profimedia
Japonský minister poľnohospodárstva Taku Etó v stredu podal demisiu v reakcii na svoj výrok, že si nikdy nekupuje ryžu, pretože ju dostáva zadarmo. Vyjadrením vyvolal hnev verejnosti v krajine, ktorá zápasí s prudkým nárastom cien potravín. Vo funkcii ho nahradí bývalý minister životného prostredia Šindžiro Koizumi. TASR o tom informuje podľa britského denníka The Guardian.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Ministrove slová, že od svojich priaznivcov dostáva toľko ryže, že ju nemusí kupovať, zazneli na víkendovom politickom večierku. Médiá výrok zverejnili v čase, keď ceny tejto obilniny v Japonsku prudko stúpajú.
Na Eta sa preto zniesla vlna kritiky zo strany voličov, ktorí sú už aj tak rozhnevaní kvôli historicky vysokým cenám základných potravín v dôsledku slabej úrody a zvýšeného dopytu po rozmachu cestovného ruchu.
Zdroj: Profimedia
Taku Etó ochutnáva guličku ryže.
„Urobil som mimoriadne nevhodnú poznámku v čase, keď občania trpia nárastom cien ryže,“ povedal Etó novinárom po tom, ako podal demisiu v kancelárii predsedu vlády.
Z údajov ministerstva poľnohospodárstva vyplýva, že celkové množstvo ryže zabezpečené hlavnými distribútormi v krajine sa ku koncu januára znížilo o 230.000 ton oproti predchádzajúcemu roku, a to aj napriek zvýšeniu úrody tejto obilniny. Vláda v Tokiu - v snahe znížiť jej cenu - od marca uvoľňuje ryžu zo svojich núdzových zásob.
Zdroj: Profimedia
Japonský farmár sadí ryžu neďaleko mesta Yusa v prefektúre Yamagata, ktorá je známa produkciou kvalitnej ryže.
Premiér Šigeru Išiba pôvodne tvrdil, že Eta pre jeho výroky neodvolá, no svoj postoj neskôr pod rastúcim tlakom opozície zmenil. Prešľap ministra pôdohospodárstva a demisia by podľa agentúry AP mohli znamenať ďalší neúspech pre Išibovu menšinovú vládu, ktorej podpora u verejnosti klesá.
VIDEO: India zakázala vývoz ryže, ľudia prepadli panike: Neboja sa ani šplhať po regáloch!

Zdroj: Twitter/@russiahouse1