Hovorca Kremľa odhalil nové rokovania medzi USA a Ruskom: Kedy sa stretnutie uskutoční?
8. 4. 2025, 20:46 (aktualizované: 8. 4. 2025, 21:04)

Zdroj: SITA/AP
Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR sa odvoláva na správy agentúr DPA a Reuters.
Zdroj: SITA/AP
Zdroj: SITA/AP
Zdroj: SITA/AP
Galéria k článku
Ruskú delegáciu by mal viesť nový veľvyslanec vo Washingtone Alexandr Darčiev, Sonata Coulterová by mala viesť delegáciu Spojených štátov, píše DPA. Obe delegácie budú tvoriť iba diplomati a rozhovory by sa mali zamerať výlučne na normalizáciu činnosti diplomatických misií oboch krajín.
Rozhovory neskôr potvrdilo aj americké ministerstvo zahraničných vecí. „Na programe rokovania nie sú žiadne politické ani bezpečnostné otázky, a Ukrajina nie je - absolútne nie - na programe. Tieto rozhovory sú zamerané výlučne na činnosť našich veľvyslanectiev,“ zdôraznila hovorkyňa americkej diplomacie Tammy Bruceová.
Zdroj: TASR/AP
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Moskva aj Washington označili prvé kolo rokovaní 27. februára v Istanbule za užitočné. USA na stretnutí akceptovali Darčievovo vymenovanie za ruského veľvyslanca vo Washingtone.
Počas vlády bývalého amerického prezidenta Joea Bidena sa vzťahy medzi krajinami rapídne zhoršili a navzájom si v rámci odvetných opatrení vyhostili diplomatov a obmedzili prijímanie nových zamestnancov na svoje veľvyslanectvá.
Americký prezident Donald Trump sa od svojej januárovej inaugurácie usiluje o zlepšenie vzťahov s Moskvou a prezidentom Vladimirom Putinom. Predstavitelia USA a Ruska sa stretli vo februári v saudskoarabskom hlavnom meste Rijád, aby diskutovali o ukončení vojny na Ukrajine.