Hľadaný nacistiský zločinec László Csatáry zdupkal
18. 7. 2012, 8:00

Zdroj: TASR, reprofoto: The SUN
Nacistický vojnový zločinec László Csatáry (97) uniká pred maďarskými vyšetrovateľmi. Predseda združenia židovských obcí v Maďarsku Peter Feldmayer povedal, že nacista nemôže byť ďaleko a verí, že ho chytia.
Najhľadanejšieho žijúceho nacistu vystopovali investigatívni novinári z britského denníka The Sun v centre Budapešti, kde žil pod menom Smith. Csatáry je obvinený zo spoluúčasti na deportácii tisícov Židov z košického geta do Osvienčimu. Ako veliteľ zberného tábora poslal v roku 1944 na smrť vyše 15-tisíc Židov. Reportéri ho s obvineniami pred dverami budapeštianskeho bytu konfrontovali. Spýtali sa ho, či skutky popiera.
„Nič som neurobil, odíďte odtiaľto,“ rozčertil sa Csatáry a buchol dverami. Prípad začala riešiť maďarská prokuratúra. Keď sa policajti v pondelok večer objavili uňho so zatykačom, zistili, že muž sa dal na útek. Židovský predstaviteľ Feldmayer verejnosť uistil, že zločinec pred zákonom neujde. Centrum Simona Wiesenthala podalo správu o Csatáryho pobyte maďarským orgánom v rámci kampane Operácia posledná šanca ešte v apríli.
To dostalo tajný tip od informátora, ktorý chce zostať v utajení. Napokon Csatáryho vysliedili aj tak novinári. Lovec nacistov Serge Klarsfeld si však nemyslí, že sa zločinec bude pred súdom zodpovedať. Podľa neho nemal veľké právomoci a bol len malou rybou. Napriek tomu ho v roku 1948 v bývalom Československu v jeho neprítomnosti odsúdili na smrť. Dlhé roky žil v Kanade s falošnou identitou. V Montreale a Toronte podnikal ako obchodník s umením. V roku 1995 odhalili kanadské úrady jeho pravú totožnosť a zbavili ho občianstva. Odvtedy žije v Maďarsku.
Zástupca židovských obcí Peter Feldmayer priznal, že maďarské úrady spravili chybu, no verí, že vláda nacistov nechráni. „V tomto prípade nie je nič politické,“ dodal Feldmayer.