Reklama

Grónsko ako turistická destinácia: Prečo ho treba vidieť a čo tam zažijete

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Studená sprcha pre Dánsko: Trump to s Grónskom myslí vážne. Získame ho my, vyhlásil líder USA
    Reklama

    Jana Pustayová

    Hlavná editorka

    Boj o Grónsko pokračuje! Je to najväčší ostrov sveta, ale inak nenápadná krajina s nehostinným drsným podnebím. Má však to, čo USA všade hľadajú: veľké zdroje nerastných surovín. Lenže Grónsko chce o nich rozhodovať samo a nemieni sa nikomu poddať. I preto Američanom odkazuje, že sú vítaní iba ako turisti.

    Ešte pred inauguráciou Donald Trump hlásal, že chce Grónsko pripojiť k USA. Krajina vraj potrebuje dostať ostrov pod svoju správu pre posilnenie vlastnej bezpečnosti. Grónsko je autonómnym územím Dánska, jeho obyvatelia síce podporujú osamostatnenie a nezávislosť, ale rozhodne nie pripojenie k USA.

    Zdroj: internet

    Končiaci grónsky premiér Múte Egede chce proti USA tvrdo zasiahnuť.

    Minulý piatok preto lídri politických strán v Grónsku odsúdili výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa na pripojenie k Spojeným štátom. „Nemôžeme akceptovať opakované vyhlásenia o anexii a kontrole nad Grónskom. Považujeme toto správanie za neprijateľné,“ vyhlásili.

    O Grónsko sa už USA zaujímali - pozrite si vo fotogalérii.

    Zdroj: TASR/AP

    Americký prezident Donald Trump sa Grónska nechce vzdať.

    Lenže americký prezident na otázku ohľadom obsadenia ostrova uviedol: „Myslím si, že sa to stane.“ Končiaci grónsky premiér Múte Egede na to reagoval: „Už stačilo! Tentoraz musíme pritvrdiť v našom odmietaní Trumpa.“

    Najväčší ostrov na svete

    Grónsko má 2,16 milióna kilometrov štvorcových, ale viac ako 80 percent plochy je pokrytých ľadovou pokrývkou. Žije tu len 56 653 obyvateľov (podľa odhadov z roku 2021), z toho 48 000 sú Inuiti. Úradný jazyk je grónčina, do júna 2009 to bola aj dánčina. Grónsko je od roku 1953 samostatným autonómnym územím Dánska, v dánskom parlamente má teraz dvoch stálych zástupcov.

    Aj keď USA hovoria o snahe pripojiť Grónsko pre posilnenie obrany, dôvodom je najmä obrovské nerastné bohatstvo ostrova vrátane kritických minerálov používaných v technológiách zelenej energie. Tie zatiaľ dovážajú z Číny a Afriky a toto by bol významný nezávislý zdroj. Vedci sa domnievajú, že Grónsko môže ukrývať aj veľké zásoby ropy a zemného plynu. Zatiaľ sa však nepodarilo nájsť komerčne využiteľné ložiská.

    Obyvatelia Grónska sú ochotní diskutovať o možnostiach ťažby, no chcú o nej aktívne rozhodovať a zabezpečiť, aby neohrozila životné prostredie a tradičný spôsob života.

    Zdroj: tasr/AP/Evgeniy Maloletka

    Hlavné mesto Nuuk a typické farebné domy.

    Keďže o Grónsku sa hovorí čoraz viac, začali sa oň zaujímať aj bežní ľudia. Láka i turistov – najmä tých, ktorí majú radi netradičné destinácie bez záľahy návštevníkov.

    Grónsko turistov víta: Čo nevídané tam zažijete? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Autor článku

    Jana Pustayová

    Hlavná editorka
    Vždy chcela byť novinárkou a podarilo sa! Za tie roky sa venovala rôznym témam, dnes najradšej píše o histórii, zaujímavých ľuďoch a jedinečných miestach.