Gašpar a Danko v Moskve: Rokovanie s Lavrovom a TOTO odporúčajú lídrom veľkých krajín!
14. 1. 2025, 18:46

Rusko očakáva, že tento rok by mohlo dôjsť k posunom smerom k obnoveniu mieru na Ukrajine. Povedal to podpredseda Národnej rady (NR) SR Tibor Gašpar (Smer-SD) po utorkovom stretnutí slovenskej parlamentnej delegácie s predsedníčkou hornej komory ruského parlamentu - Rady federácie - Valentinou Matvijenkovou. Gašpar sa spolu s ďalším podpredsedom NR SR Andrejom Dankom (SNS) podľa svojich vlastných slov dozvedeli od Matvijenkovej podrobné stanoviská Ruska ku konfliktu na Ukrajine, informuje osobitný spravodajca TASR.
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Na Slovensku je podľa Gašpara zakázané zamýšľať sa, či bol konflikt na Ukrajine vyprovokovaný alebo nie. Vypočuť si priamo stanoviská ruskej strany odporučil aj lídrom väčších európskych krajín, "ak majú reálne záujem o to, aby sa obnovil mier".
Danko je presvedčený, že vzťahy s Ruskom bude napokon obnovovať aj Európska únia. Poukázal na to, že Rusko je veľký štát, ktorý nemožno ignorovať. Ocenil, že do Moskvy išli spolu zástupcovia SNS aj strany Smer-SD.
Zdroj: TASR
Na snímke uprostred predsedníčka ruskej Rady federácie Valentina Ivanovna Matvijenková, vpravo podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS) a vľavo podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) počas prijatia na oficiálnej návšteve Ruskej federácie 14. januára 2025 v Moskve.
"Ja som považoval za svoju povinnosť po období 2020 - 2023 zanechať tu odkaz aj v mene ľudí, ktorí našu koalíciu volili, že sú aj iné názory na Slovensku, ako zaznievajú z úst opozičných lídrov," uviedol Danko. Podľa neho by z politikov mal každý chodiť tam, kde dokáže pre Slovensko dosiahnuť čo najviac.
"Nech každý pre SR robí najlepšie, ako dokáže, a nech každý cestuje tam, kde má kontakty a priateľov," povedal Danko. Podľa vlastných slov je presvedčený, že táto cesta bude aj v prospech obchodných vzťahov medzi SR a Ruskom.
Členovia slovenskej delegácie budú mať v utorok ešte pracovnú večeru s predstaviteľmi Štátnej dumy, kde budú podľa Danka okrem iného debatovať aj o tom, aké objemy ruského plynu sú na trhu v Európskej únii.
O rokovaní s Lavrovom sa dozviete na druhej strane >>
O čom rokovali v Moskve?
Konflikt na Ukrajine a dodávky energonosičov do Európy boli hlavnými témami utorkového rokovania podpredsedov Národnej rady (NR) SR Tibora Gašpara a Andreja Danka s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v Moskve.
Podľa Gašpara Rusko po porušení viacerých predchádzajúcich zmlúv zo strany Západu nevidí dôveryhodného partnera, s ktorým by mohlo uzavrieť dohodu o ukončení konfliktu na Ukrajine, informuje osobitný spravodajca TASR.
Zdroj: TASR
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a chrbtom podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS) počas prijatia na oficiálnej návšteve Ruskej federácie 14. januára 2025 v Moskve.
Ako pokračoval Gašpar, Lavrov sprostredkoval pohľad Ruska, prečo sa rozhodlo situáciu na Ukrajine riešiť vojensky. Medzi príčinami, ktoré na stretnutí ruský minister uviedol, bolo poškodzovanie práv ruskej menšiny na východe Ukrajiny vrátane úradných zákazov používania rodného jazyka, uviedol Gašpar.
Rusi sú však podľa Gašpara ochotní rokovať o skončení konfliktu na Ukrajine. "Len tu musí byť niekto, kto ich chce počúvať, prečo sa rozhodli riešiť túto situáciu tak, ako sa rozhodli," povedal Gašpar s tým, že Rusko podľa Lavrova zistilo, že niektoré dohody z minulosti akoby prestali platiť. Týka sa to napríklad minských dohôd o konflikte v Donbase, istanbulských rokovaní krátko po začiatku ruskej invázie v roku 2022, ale aj dohôd z čias rozpadu Sovietskeho zväzu.
Zdroj: TASR
Na snímke sprava ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a podpredsedovia NR SR Tibor Gašpar (Smer-SD) a Andrej Danko (SNS) počas prijatia na oficiálnej návšteve Ruskej federácie 14. januára 2025 v Moskve.
"Nemajú dôveryhodného partnera, s ktorým by mohli takúto dohodu uzavrieť," tlmočil Gašpar Lavrovove postoje. Podpredseda NR SR upozornil, že kým sa nepomenujú príčiny konfliktu na Ukrajine, nie je možné ho ani vyriešiť.
Podľa Danka Lavrov na stretnutí hovoril o problematike energetických tokov do Európy a tiež o tom, čo predtým v tejto súvislosti vyhlásil na tlačovej konferencii. Na nej obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod TurkStream spájajúci európsku časť Turecka a ruský Krasnodarský kraj cez Čierne more. USA podľa Lavrova napomáhali Ukrajine pri pondelkovom dronovom útoku na infraštruktúru plynovodu.